Flaga Afganistan

Flaga Afganistan, Flaga Afganistan
Współczynnik kształtu:
2:3
Symbol weksylologiczny:
Flaga narodowa na lądzie
Kraj:
Afganistan
Kapitał:
Kabul
Rozmiar:
652.000 km²
Ludność:
28.513.677
Kontynent:
Asia
Języki:
Pashto, Dari i inne języki plemienne
Waluta:
Afgański (AFA)
Flaga przyjęta w dniu:
04.02.2002
Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.

Wiedza podstawowa

Dzisiejsza flaga Afganistanu przedstawia trzy pionowe pasy w kolorach czarnym, czerwonym i zielonym. Na środku znajduje się godło państwowe. W tej formie został wprowadzony w dniu 05.02.2002 r. Poza formatem, flaga odpowiada wzorowi, który obowiązywał w Królestwie Afganistanu do 1974 roku, ale z mniejszym przedstawieniem herbu, a na jej górnym końcu wstawiono chachadę (islamskie wyznanie wiary). Znaczenie kolorów: czarny oznacza mroczną przeszłość, czerwony symbolizuje krew przelaną w walkach o wolność, a zielony - islam. Podobnie możliwa jest czysto islamska interpretacja kolorów: czerwony to kolor Omara, drugiego kalifa, zielony oznacza Fatymidów, izmailicko-szyicką dynastię kalifów sięgającą czwartego kalifa Alego, a czarny - Abbasydów, dynastię kalifów sięgającą kalifa Abbasa I. W czasach Królestwa w latach 1929?1974 czarno-czerwono-zielone pasy flagi były już ułożone pionowo. Wraz z dojściem do władzy Mohammeda Daud Khana i z utworzeniem republiki prezydenckiej stały się one poziome. Po komunistycznym puczu pod wodzą M.N. Taraki, w latach 1978-1980 wprowadzono jednolitą czerwoną flagę komunistyczną. Po powstaniu i wewnętrznych walkach o władzę doszedł B. Karmal, wkroczyły wojska radzieckie, wprowadzono poziomo pasiastą flagę, na której widnieje herb z elementami historycznymi uzupełniony o czerwoną gwiazdę i otwarty Koran. Z zmianą reżimu z B. Karmal do Dr. M. Najibullah, herb został również zmieniony w 1987 roku. Gwiazda i Koran zostały usunięte. Po dojściu do władzy mudżahedinów w 1992 roku wybrano nowe barwy narodowe, czyli zieleń, biel i czerń. Tutaj kolor biały oznaczał przyszłość. W sensie religijno-islamskim kolor biały oznacza Umajjadów, dynastię kalifów sięgającą piątego kalifa, Moawija I. W narodowym herbie Afganistanu widniały kolory zielony, czarny i biały. Przez wiele lat, a także i dziś, godło państwowe Afganistanu przedstawiało otwarty meczet z niszą modlitewną i kazalnicą, a po każdej stronie meczetu ustawioną ukośnie na zewnątrz flagę. Meczet otoczony jest związaną girlandą z kłosów kukurydzy, a od 1996 roku także szachadą.

Tekst dzięki uprzejmości Flaggenlexikon.de

Trzy pionowe pasy (czarny, czerwony, zielony) z godłem umieszczonym na czerwonym pasie; godło przedstawia strukturę przypominającą świątynię, obramowaną wieńcem i napisem w języku arabskim.

Znaczenie

czarny pas ma przypominać historyczne czarne flagi Afganistanu. W meczecie w centrum czerwonego pasa, po bliższym przyjrzeniu się, można dostrzec mównicę (minabar) oraz tradycyjne wskazanie kierunku do Mekki (mihrab). Pod meczetem znajduje się rok 1371 według kalendarza mahometańskiego (rok kalendarzowy gregoriański AD1992) jako przypomnienie roku zwycięstwa wyzwoleńczego mudżahedinów (wojowników Boga). Podobnie w tym miejscu znajduje się napis: "Nie ma Boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego prorokiem". Zielony obszar flagi (po prawej) symbolizuje kolor islamu.

Kolory flagi

Schwarz
HEX
#000000
RGB
(0,0,0)
CMYK
(0,0,0,100)
Pantone
Schwarz
Rot
HEX
#D32011
RGB
(211,32,17)
CMYK
(0,85,92,17)
Pantone
485
Weiß
HEX
#FFFFFF
RGB
(255,255,255)
CMYK
(0,0,0,0)
RAL
9010
Pantone
N / A
Grün
HEX
#007A36
RGB
(0,122,54)
CMYK
(100,0,56,52)
Pantone
348

Odkryj coś nowego

Losowe flagi z naszej dużej bazy danych flag. Pozwól, że cię zaskoczymy.