Flaga Bułgaria

Flaga Bułgaria, Flaga Bułgaria
Współczynnik kształtu:
3:5
Symbol weksylologiczny:
Flaga narodowa na lądzie i flaga handlowa na morzu
Kraj:
Bułgaria
Kapitał:
Sofia
Rozmiar:
110.994 km²
Ludność:
7.517.973
Kontynent:
Europa
Języki:
Bułgarski
Waluta:
Lev (BGL)
Flaga przyjęta w dniu:
15.04.1879

Posłuchaj hymnu

Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.

Wiedza podstawowa

Gdy w wyniku wojny rosyjsko-tureckiej (1877-1878) Bułgaria została oderwana od Turcji jako księstwo, a po traktacie pokojowym w San Stefano (03.03.1878) powstała jako Wielka Bułgaria, po traktacie berlińskim (13.07.1878) uzyskała częściową niepodległość jako tureckie państwo wasalne, choć z terytorium zmniejszonym o ok. 60 he powierzchni lądowej.
Po 1848 roku wiele ludów słowiańskich wybrało flagi w kolorach białym, niebieskim i czerwonym, ponieważ widziało Rosję jako wzór, gdyż Rosjanie byli jedynym wolnym narodem słowiańskim. Wszystkie inne ludy słowiańskie żyły pod panowaniem austriackim, tureckim, a nawet niemieckim. Nurt polityczny, który stara się zjednoczyć wszystkich Słowian w jednym narodzie pod barwami białymi, niebieskimi i czerwonymi, nazywany jest panslawizmem, a barwy białe, niebieskie i czerwone nazywane są w związku z tym barwami panslawistycznymi.
Bułgarzy zawdzięczali Rosjanom swoją wolność i wprowadzili flagę podobną do rosyjskiej, ale niebieski pasek zastąpili zielonym. Jednak barwy biało-zielono-czerwone były używane nieoficjalnie od 1862 roku, przed 1877/78. Biel oznacza wolność i pokój, zieleń - lasy i rolnictwo, czerwień - krew przelaną dla osiągnięcia wolności.
Złoty bułgarski lew na czerwonym tle jest tradycyjnym symbolem Bułgarii. Użyto go również na fladze państwowej z 1947 roku, ale na niebieskim tle, w towarzystwie komunistycznej heraldyki. W 1990 roku ponownie usunięto ją z flagi państwowej, a zamiast niej pojawia się, wypierając komunistyczną czerwoną gwiazdę, na fladze marynarki wojennej. W 1997 roku przyjęto nowy herb. Eskulap jest czerwony, ze złotym bułgarskim lwem. Na tarczy widnieje korona, a trzymają ją dwa lwy stojące na gałęziach dębu. Poniżej znajduje się pas napisów w barwach narodowych z napisem: "Svedinenieto pravi Silata" => "Jedność przez siłę".

Tekst dzięki uprzejmości Flaggenlexikon.de

Trzy równe poziome pasy (biały, zielony, czerwony).

Anthem

Kompozytor: Цветан Радославов (Tsvetan Radoslavov) Liryk: Цветан Радославов (Tsvetan Radoslavov)

Odkryj coś nowego

Losowe flagi z naszej dużej bazy danych flag. Pozwól, że cię zaskoczymy.