Flaga Myanmar (Birma, Birma)

Flaga Myanmar (Birma, Birma), Flaga Myanmar (Birma, Birma)
Współczynnik kształtu:
2:3
Symbol weksylologiczny:
Flaga narodowa na lądzie, flaga handlowa i służbowa na morzu
Kraj:
Birma
Kapitał:
Yangon (dawniej Rangoon)
Rozmiar:
678.528 km²
Ludność:
42.720.196
Kontynent:
Asia
Języki:
Birmański jako główny język (używany jako pierwszy przez ok. 70 % ludności), z językami mniejszościowymi, takimi jak: szan, kachiński, arakeski, czin, mon, karen; angielski jest pierwszym językiem obcym oraz językiem dyplomacji i biznesu).
Waluta:
Kyat (MMK)
Flaga przyjęta w dniu:
20.10.2010

Najlepszy sprzedawca w naszym flagowym sklepie

Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.

Wiedza podstawowa

Flaga zależnego od Chin Królestwa Birmy była pierwotnie zwykła biała, z wizerunkiem pawia w centrum. Używany był do czasu aneksji brytyjskiej w 1886 roku. W 1939 roku wprowadzono brytyjski niebieski chorąży dla Birmy, która została oddzielona od Indii Brytyjskich w 1937 roku. Wielka Brytania wprowadziła w 1864 roku system flagowy w którym
? Okręty wojenne tzw. "White Ensign" (chorąży marynarki), biała flaga często z ciągłym czerwonym krzyżem George'a i z Union Jackiem w górnym rogu,
? Statki handlowe "Red Ensign" (zwany również "Civil Ensign", właściwa flaga handlowa), czerwona flaga z Union Jack w górnym rogu, oraz
? statki usługowe nosiły "Blue Ensign" (flaga rządowa => faktyczna flaga państwowa), niebieską flagę z Union Jack w górnym rogu.
Od 1865 r. statki rządów kolonialnych mogły nosić błękitną chorągiewkę z odznaką w końcówce lotnej. Odpowiednie rządy miały zapewnić odpowiednie torby. Statki handlowe i szeregowce morskie z kolonii mogą nosić Czerwoną Chorągiew z emblematem tylko wtedy, gdy Admiralicja Brytyjska udzieliła kolonii na to zgody. Birma, posiadająca od 1937 roku własną administrację, ponownie wybrała pawia jako swoją odznakę.
W 1942 roku Birma została zajęta przez wojska japońskie. W 1943 roku Birma uzyskała niepodległość jako japońskie państwo satelickie. Na fladze tego stanu widniały trzy poziome pasy w kolorze żółtym, zielonym i czerwonym, z pawiem na białym dysku w centrum. W 1945 roku Birma została zajęta przez wojska brytyjskie, ponownie włączona do brytyjskiego imperium kolonialnego, a niebieski chorąży został ponownie wprowadzony. 04.01.1948 r. Birma ponownie uzyskała niepodległość. Wprowadzona w tym kontekście flaga była czerwona z niebieskim górnym rogiem, wewnątrz którego znajdowała się biała pięcioramienna gwiazda otoczona pięcioma mniejszymi gwiazdami. Flaga ta wywodzi się z flagi antyjapońskiej "Ligi Wolności", czerwonej flagi z białą gwiazdą w górnym rogu. Pięć mniejszych gwiazd w nowej fladze reprezentowało pięć największych grup etnicznych w kraju.
W związku z wprowadzeniem nowej konstytucji, z dniem 03.01.1974 r. wprowadzono również nową flagę. Odpowiada on poprzedniemu wzorowi, ale zamiast gwiazd przedstawia koło zębate z rośliną ryżu otoczone czternastoma gwiazdami w okręgu. Koło zębate reprezentuje przemysł, roślina ryżu - rolnictwo, a czternaście gwiazd - siedem stanów i siedem prowincji kraju. Paw jest obecnie używany tylko we fladze prezydenckiej. Wszystkie inne flagi Birmy nadal stosują w swoim projekcie system brytyjskiego chorążego.
Herb Birmy przedstawia srebrne koło zębate z czerwoną mapą Birmy na szczycie, otoczone złotym wieńcem laurowym. Po lewej i prawej stronie wieńca znajduje się niebieski lew, zwrócony grzbietem do środka herbu, oraz złote ozdoby. Poniżej baner z nazwą państwa. Herb zwieńczony jest srebrną gwiazdą.

Tekst dzięki uprzejmości Flaggenlexikon.de

Czerwony, z niebieskim prostokątem w górnym rogu przy maszcie, który jest cały biały; 14 pięcioramiennych gwiazd otacza koło zębate zawierające wiązkę ryżu.

Znaczenie

Czerwień symbolizuje odwagę i waleczność ludzi. Niebieski symbolizuje pokój. 14 gwiazdek reprezentuje 14 okręgów administracyjnych kraju. Godło jest białe w znaczeniu czystości. Podstawowy projekt tej flagi jest historycznie oparty na fladze rodzimych bojowników (czerwona flaga z białą gwiazdą), którzy walczyli z okupacją Japończyków w II wojnie światowej.

Anthem

Kompozytor: ဆရာတင် (Saya Tin) Liryk: ဆရာတင် (Saya Tin)

Odkryj coś nowego

Losowe flagi z naszej dużej bazy danych flag. Pozwól, że cię zaskoczymy.