Flaga Algieria

Flaga Algieria, Flaga Algieria
Współczynnik kształtu:
2:3
Symbol weksylologiczny:
Flaga narodowa na lądzie i na morzu
Kraj:
Algieria
Kapitał:
Algier
Rozmiar:
2.380.000 km²
Ludność:
32.129.324
Kontynent:
Afryka
Języki:
Arabski, mazirski; lingua franca również francuski
Waluta:
Dinar algierski (DZD)
Flaga przyjęta w dniu:
02.07.1962

Posłuchaj hymnu

Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.

Wiedza podstawowa

Flaga Algierii przedstawia dwa pionowe pasy w kolorze zielonym i białym, nad którymi "ponad wszystkim" znajduje się czerwony półksiężyc z czerwoną pięcioramienną gwiazdą. Kolor zielony, półksiężyc i gwiazda są symbolami islamu, podczas gdy czerwony jest kolorem socjalizmu. Biały kolor oznacza prawość i czystość. Flaga nawiązuje do sztandaru bohatera wolności Abd el-Kadera (1808-1883). Flaga została po raz pierwszy użyta w antyfrancuskich demonstracjach w 1925 roku. Później została przyjęta przez Algierską Partię Ludową, a w 1954 r. przez Front Wyzwolenia Narodowego (FLN). 3 lipca 1962 r., w Dzień Niepodległości, flaga została oficjalnie wciągnięta na maszt. Messali Haj jest uważany za twórcę flagi. Od 1962 roku - zgodnie z francuską tradycją heraldyczną - Algieria nie używa herbu, ale pieczęci państwowej. Początkowo była czarno-biała, później także kolorowa. Była okrągła i przedstawiała czerwoną gwiazdę i czerwony półksiężyc pośrodku, nad półksiężycem trzy kłosy kukurydzy, dwie flagi państwowe i rękę Fatimy, symbol szczęścia. Całość otoczona była wieńcem z gałązek palmowych i oliwnych. W 1971 roku wprowadzono herb, którego tarcza wzorowana była na fladze państwowej. W górnej części herbu umieszczono skrót nazwy państwa w języku arabskim. W 1976 roku wprowadzono nową pieczęć. Oprócz dłoni Fatimy i półksiężyca z gwiazdą, przedstawia ona górski krajobraz ze wschodzącym słońcem, rośliny przemysłowe i uprawy rolne.

Dwa równe pionowe pasy (zielony i biały); czerwona, pięcioramienna gwiazda w czerwonym półksiężycu wyśrodkowanym na granicy między dwoma pasami; półksiężyc, gwiazda i kolor zielony są tradycyjnymi symbolami islamu, religii państwowej.

Oto co ChatGPT wie o fladze Algieria

Oto, co sztuczna inteligencja mówi o fladze Algieria
Algierska flaga narodowa jest symbolem niepodległości kraju. Została wprowadzona w 1962 roku po tym, jak Algieria uzyskała niepodległość od Francji. Flaga jest symbolem rewolucji i walki Algierii o wolność i niepodległość.
Oto, co sztuczna inteligencja wie o historii flagi Algieria
Flaga Algierii została wprowadzona 3 lipca 1962 r., wkrótce po uzyskaniu przez Algierię niepodległości od Francji. Flaga składa się z dwóch równo podzielonych pasów, zielonego i białego, oraz czerwonego półksiężyca i gwiazdy pośrodku. Kolory te reprezentują związek kraju z islamem i symbolizują nadzieję oraz pamięć o algierskich ofiarach walki o niepodległość.
Oto jak sztuczna inteligencja opisuje flagę Algieria
Flaga narodowa Algierii jest zielono-biało-czerwona, a w jej centrum znajduje się czerwona pięcioramienna gwiazda. Zielony pas symbolizuje nadzieję i rozwój kraju. Biały pas symbolizuje jedność i czystość narodu algierskiego. Czerwony pasek oznacza krew przelaną w walce o niepodległość.

Odkryj coś nowego

Losowe flagi z naszej dużej bazy danych flag. Pozwól, że cię zaskoczymy.