Flaga Algieria

Flaga Algieria, Flaga Algieria
Współczynnik kształtu:
2:3
Symbol weksylologiczny:
Flaga narodowa na lądzie i na morzu
Kraj:
Algieria
Kapitał:
Algieria
Rozmiar:
2.380.000 km²
Ludność:
32.129.324
Kontynent:
Afryka
Języki:
Arabski, mazirski; lingua franca również francuski
Waluta:
Dinar algierski (DZD)
Flaga przyjęta w dniu:
02.07.1962

Posłuchaj hymnu

Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.

Wiedza podstawowa

Flaga Algierii przedstawia dwa pionowe pasy w kolorze zielonym i białym, nad którymi, "ponad wszystkim", znajduje się czerwony półksiężyc z czerwoną pięcioramienną gwiazdą. Kolor zielony, półksiężyc i gwiazda to symbole islamu, natomiast czerwień to kolor socjalizmu. Biały kolor symbolizuje prawość i czystość. Sięga ona do sztandaru bohatera wolności Abd el-Kadera (1808-1883). Flaga została po raz pierwszy użyta w 1925 roku podczas antyfrancuskich demonstracji. Została ona później przyjęta przez Algierską Partię Ludową, a w 1954 roku przez Front Wyzwolenia Narodowego (FLN). 3 lipca 1962 roku, w Święto Niepodległości, nastąpiło uroczyste wciągnięcie flagi. Za twórcę flagi uważa się Messali Haj. Od 1962 roku - zgodnie z francuską tradycją heraldyczną - Algieria nie używa herbu, lecz pieczęci państwowej. Początkowo był czarno-biały, później także kolorowy. Był on okrągły i przedstawiał czerwoną gwiazdę i czerwony półksiężyc w środku, nad półksiężycem trzy kłosy kukurydzy, dwie flagi państwowe i rękę Fatimy, symbol szczęścia. Całość otoczona była wieńcem z gałązki palmowej i oliwnej. W 1971 roku wprowadzono herb, którego tarcza była wzorowana na fladze państwowej. W górnej części herbu zapisano skrót nazwy państwa w języku arabskim. W 1976 roku wprowadzono nową pieczęć. Oprócz ręki Fatimy i półksiężyca z gwiazdą, przedstawia górski krajobraz ze wschodzącym słońcem, zakłady przemysłowe i uprawy rolne.

Dwa równe pionowe pasy (zielony i biały); czerwona, pięcioramienna gwiazda w czerwonym półksiężycu skupionym na granicy dwóch pasów; półksiężyc, gwiazda i kolor zielony są tradycyjnymi symbolami islamu, religii państwowej.

Odkryj coś nowego

Losowe flagi z naszej dużej bazy danych flag. Pozwól, że cię zaskoczymy.