Flaga Azerbejdżan

Flaga Azerbejdżan, Flaga Azerbejdżan
Współczynnik kształtu:
1:2
Symbol weksylologiczny:
Flaga narodowa na lądzie i na morzu
Kraj:
Azerbejdżan
Kapitał:
Baku
Rozmiar:
86.600 km²
Ludność:
7.868.385
Kontynent:
Asia
Języki:
Azeri (język turkijski), od 1992 roku ponownie pismo łacińskie
Waluta:
Manat azerbejdżański (AZM)
Flaga przyjęta w dniu:
04.02.1990

Posłuchaj hymnu

Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.

Wiedza podstawowa

Flaga Azerbejdżanu została stworzona na początku XX wieku przez poetę Ali Bey Husseina Zade, przyjęta przez partię Musavat, a 25.08.1918 roku przyjęta jako flaga państwowa dla niepodległego Azerbejdżanu. Po zajęciu kraju przez Armię Czerwoną w 1920 r. dla utworzonej 28.04.1920 r. azerbejdżańskiej socjalistycznej republiki radzieckiej przyjęto czerwoną flagę ze złotymi inicjałami i w tej formie utrzymano ją aż do utworzenia w 1922 r. federacji transkaukaskiej obejmującej Azerbejdżan. Od 1922 do 1936 roku flagą Federacji była również flaga czerwona. Nie różniła się ona od flagi Rosji Radzieckiej w latach 1918-1924. Gwiazda z sierpem i młotem w środku znajdowała się w lieku flagi, a w półkolu wokół niej widniały inicjały Federacji. Po zakończeniu Federacji Azerbejdżan przystąpił do ZSRR i przyjął flagę podobną do tych używanych przez wszystkie republiki radzieckie od 1937 roku, czerwone flagi ze złotymi inicjałami, uzupełnione o młot, sierp i gwiazdę w kolorze złotym. W 1952 roku przyjęto nowy sztandar. To był projekt malarza K. M. A. Kjazimzade, i był solidny czerwony z wąskim poziomym pasem niebieskim na dole reprezentujących Morze Kaspijskie. W pobliżu masztu na fladze widniały symbole komunizmu, młot, sierp i pięcioramienna gwiazda, w kolorze złotym pośrodku czerwonego pasa. Sztandar z 25.08.1918 r. został ponownie wprowadzony 05.02.1991 r. Przedstawia trzy poziome pasy w kolorach niebieskim, czerwonym i zielonym z białym półksiężycem i białą ośmioramienną gwiazdą w czerwonym pasie środkowym. Osiem punktów białej gwiazdy reprezentuje Azerów (Azerbejdżan), Turków, Tatarów, trzy plemiona kazachskie, Uzbeków i Turkmenów. Istnieją dwie teorie na temat interpretacji kolorów: 1. jasny niebieski symbolizuje niebo, czerwony oznacza wolność, a zielony - urodzajność ziemi. 2. jasny niebieski jest kolorem Azerów, a więc wyraża ich przynależność do grupy ludów turkijskich, czerwony oznacza rozwój kultury, a zielony - żyzność ziemi. Kolor zielony, półksiężyc i gwiazda są również symbolami islamskimi.Obecny herb narodowy Azerbejdżanu został przyjęty w 1991 roku. Jest okrągły i przedstawia trzy koncentryczne kręgi w kolorze zielonym, czerwonym i niebieskim. Nad tym, nad wszystkim, duża ośmioramienna biała gwiazda z czerwonymi płomieniami w centrum. Mają one przedstawiać odpowiednio Zaratusztrianizm i pola naftowe w Baku. Poniżej herbu wieniec z gałązek dębu i kłosów zboża.

Tekst dzięki uprzejmości Flaggenlexikon.de

Trzy równe poziome pasy (niebieski, czerwony, zielony); w środku czerwonego pasa znajduje się półksiężyc i ośmioramienna gwiazda w kolorze białym.

Znaczenie

Niebieski jest często kojarzony z ludami turkijskimi. Czerwony pasek można historycznie wywodzić z wpływów europejskich i (sowieckich) rosyjskich. Zielony to kolor islamu. Biały półksiężyc i gwiazda mogą być związane z historycznie bliskim związkiem z Turcją.

Anthem

Kompozytor: Uzeyir Hajibeyov Liryk: Ahmed Javad

Odkryj coś nowego

Losowe flagi z naszej dużej bazy danych flag. Pozwól, że cię zaskoczymy.