Flaga Burundi

Flaga Burundi, Flaga Burundi
Współczynnik kształtu:
3:5
Symbol weksylologiczny:
Flaga narodowa na lądzie
Kraj:
Burundi
Kapitał:
Gitega
Rozmiar:
27.834 km²
Ludność:
6.231.221
Kontynent:
Afryka
Języki:
Kirundi, dodatkowy język urzędowy - francuski
Waluta:
Frank burundyjski (BIF)
Flaga przyjęta w dniu:
26.09.1982

Posłuchaj hymnu

Najlepszy sprzedawca w naszym flagowym sklepie

Burundi Aufnäher / Patch mit Schrift

Burundi Aufnäher / Patch mit Schrift

2,90 €

Pokaż w sklepie
Burundi Flagge 90x150 cm

Burundi Flagge 90x150 cm

9,90 €

Pokaż w sklepie
Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.

Wiedza podstawowa

Królestwo Burundi uzyskało niepodległość 01.07.1962 r. Wprowadzona w tym kontekście flaga podzielona jest na cztery ćwiartki białym ukośnym krzyżem, z lewej i prawej strony jednym zielonym, a z góry i z dołu czerwonym. W centrum flaga niosła biały dysk, na którym znajdował się bęben (symbol monarchii Tutsi) i roślina proso. Zielony oznacza nadzieję, czerwony - krew przelaną w walce o niepodległość, a biały - pokój. Monarchia została obalona 28 listopada 1966 roku i proklamowano republikę. Po rozwiązaniach przejściowych, 28.07.1967 r. zmieniono flagę na obecną formę. Bęben i roślina prosa na fladze z 1962 r. zostały zastąpione trzema czerwonymi sześcioramiennymi gwiazdami obramowanymi zielenią. Trzy gwiazdy oznaczają motto państwa "Unité, Travail, Progress" => "Jedność, Praca, Postęp", odpowiednio dla trzech grup etnicznych w kraju, Tutsi, Hutu i Twa. Herb z 1962 r. przedstawiał czerwoną tarczę ze złotą głową lwa, za nią cztery skrzyżowane włócznie, nad tarczą bęben Tutsi, a pod nim w wypisanym pasie dewiza państwowa: "Ganza Sabwa" => "Rządzić". Po proklamowaniu republiki usunięto jedną z włóczni i bęben oraz zmieniono dewizę państwową. Trzy włócznie nawiązują do trzech gwiazd we fladze.

Tekst dzięki uprzejmości Flaggenlexikon.de

Biała przekątna krzyża podzielona na czerwone i zielone kwadraty; w środku biała tarcza z trzema czerwonymi sześcioramiennymi gwiazdami obramowanymi na zielono (jedna gwiazda powyżej, dwie poniżej, ułożone w trójkąt).

Anthem

Kompozytor: Marc Barengayabo Liryk: Jean-Baptiste Ntahokaja