Flaga Dania

Flaga Dania, Flaga Dania
Współczynnik kształtu:
28:37
Symbol weksylologiczny:
Flaga obywatelska i flaga handlowa
Kraj:
Dania
Kapitał:
Kopenhaga
Rozmiar:
43.094 km²
Ludność:
5.413.392
Kontynent:
Europa
Języki:
duński, mniejszość niemieckojęzyczna w Szlezwiku Północnym (około 20 000), języki rdzenne na Wyspach Owczych i Grenlandii
Waluta:
Korona duńska (DKK)
Flaga przyjęta w dniu:
31.12.1624

Posłuchaj hymnu

Najlepszy sprzedawca w naszym flagowym sklepie

Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.

Wiedza podstawowa

Flaga z krzyżem była charakterystycznym znakiem krzyżowców w średniowieczu, ale flaga Danii wcześnie przybrała typowy skandynawski kształt z przedłużonym ramieniem krzyża. Jest to biały krzyż na czerwonym tle, przesunięty w stronę masztu. Duńska flaga jest również znana jako "danebrog" i jest jedną z najstarszych flag narodowych na świecie. Jest to prawdopodobnie najstarsza flaga, która pozostała niezmieniona od czasu jej wprowadzenia. Według legendy pojawiła się ona duńskiemu królowi Waldemarowi II 15.06.1219 r. podczas bitwy pod Rewalem (przeciwko Estończykom) i pomogła Duńczykom odnieść zwycięstwo, ale istnieją też inne wyjaśnienia jej pochodzenia.

Duński herb narodowy przedstawia trzy niebieskie lwy i dziewięć czerwonych serc na złotej tarczy. Jest on znany w tej formie od czasów króla Waldemara I (1157-1182). Po odłączeniu się od Norwegii (1815), herb ten został oficjalnie przywrócony jako herb narodowy w 1819 roku.

Herb króla przedstawia tarczę podzieloną na ćwiartki przez biały krzyż z czerwonymi obwódkami, który w pierwszej i czwartej ćwiartce przedstawia duńską tarczę z trzema niebieskimi lwami i czerwonymi sercami. W drugiej ćwiartce herb Szlezwiku, dwa niebieskie lwy na złocie, a w trzeciej ćwiartce trzy korony Unii Kalmarskiej (Dania/Szwecja/Norwegia), owca (Wyspy Owcze) i niedźwiedź polarny (Grenlandia). W centrum tarczy znajduje się tarcza sercowa z herbem rodu Szlezwik-Holsztyn-Sonderburg-Glücksburg. Uchwytami tarczy są dwaj "dzicy ludzie" z maczugami. Herb jest wsparty purpurowo-białym płaszczem, a nad nim znajduje się złota korona.

Tekst dzięki uprzejmości Flaggenlexikon.de

Anthem

Kompozytor: Hans Ernst Krøyer Liryk: Adam Gottlob Oehlenschläger (1779-1850)
Teksty piosenek:

Hymn narodowy:

Jest taka piękna kraina

Która leży wśród rozłożystych buków

Blisko słonej bałtyckiej plaży.

Rozciąga się na wzgórzach i w dali,

Nazywa się stara Dania,

i jest Freja Hall.

Królewski Hymn:

Król Krystian stał na wysokim maszcie w dymie i oparach;

Jego miecz wbijał się tak mocno

Że Gotowi hełm i mózg pękły.

Wtedy wszystkie pokłady i maszty wroga zatonęły w dymie i oparach.

"Uciekaj," wołali, "uciekaj, kto może uciec!"

Kto może stawić czoła Kristianowi z Danii w bitwie?"

Kolory flagi

Rot
HEX
#C8102E
RGB
200, 16, 46
CMYK
0, 100, 80, 5
RAL
3028
Pantone
186 C
Weiß
HEX
#FFFFFF
RGB
255, 255, 255
CMYK
0, 0, 0, 0
RAL
9010
Pantone
n/a

Oto co ChatGPT wie o fladze Dania

Oto, co sztuczna inteligencja mówi o fladze Dania
Flaga narodowa Danii jest symbolem duńskiej tożsamości narodowej i jest często postrzegana jako znak jedności i solidarności. Flaga została po raz pierwszy użyta w 1219 roku i jest jedną z najstarszych flag na świecie. Znana jest również jako Dannebrog i jest białym krzyżem na czerwonym tle.
Oto, co sztuczna inteligencja wie o historii flagi Dania
Duńska flaga narodowa, znana również jako flaga Danii, to starożytny symbol używany od XIV wieku. Po raz pierwszy została użyta w XIV wieku jako biały krzyż na czerwonym tle. W XVII wieku flaga stała się tym, co znamy dzisiaj, z białym krzyżem na czerwonym tle otoczonym czterema małymi białymi krzyżami. W XIX wieku flaga została oficjalnie uznana za flagę narodową Danii. Dziś jest to jedna z najstarszych flag na świecie i symbol duńskiej kultury i tożsamości.
Oto jak sztuczna inteligencja opisuje flagę Dania
Flaga narodowa Danii to poziome biało-czerwone pasy. Górna część flagi jest czerwona, a dolna biała. Pośrodku znajduje się biały krzyż, który rozciąga się na oba kolory. Krzyż jest wyrównany z bokami prostokąta w stosunku 5:4:5:4. Flaga jest symbolem jedności i wolności kraju.

Odkryj coś nowego

Losowe flagi z naszej dużej bazy danych flag. Pozwól, że cię zaskoczymy.