Flaga Afganistan

Flaga Afganistan, Flaga Afganistan
Współczynnik kształtu:
2:3
Symbol weksylologiczny:
Flaga narodowa na lądzie
Kraj:
Afganistan
Kapitał:
Kabul
Rozmiar:
652.000 km²
Ludność:
28.513.677
Kontynent:
Azja
Języki:
Pashto, Dari i inne języki plemienne
Waluta:
Afgański (AFA)
Flaga przyjęta w dniu:
04.02.2002

Najlepszy sprzedawca w naszym flagowym sklepie

Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.

Wiedza podstawowa

Dzisiejsza flaga Afganistanu przedstawia trzy pionowe pasy w kolorach czarnym, czerwonym i zielonym. Pośrodku znajduje się godło narodowe. Flaga została wprowadzona w tej formie 05.02.2002 roku. Oprócz formatu, flaga odpowiada modelowi, który obowiązywał w Królestwie Afganistanu do 1974 roku, ale z mniejszą reprezentacją herbu, a na jego górnym końcu wstawiono chachadę (islamskie wyznanie wiary). Znaczenie kolorów: czarny oznacza mroczną przeszłość, czerwony symbolizuje krew przelaną w walkach o wolność, a zielony oznacza islam. Podobnie możliwa jest czysto islamska interpretacja kolorów: czerwony to kolor Omara, drugiego kalifa; zielony oznacza Fatymidów, ismailicko-szyicką dynastię kalifów sięgającą czwartego kalifa, Alego; a czarny oznacza Abbasydów, dynastię kalifów sięgającą kalifa Abbasa I. W czasach królestwa w latach 1929-1974 czarno-czerwono-zielone pasy flagi były już ułożone pionowo. Wraz z dojściem do władzy Mohammeda Dauda Khana i utworzeniem republiki prezydenckiej stały się one poziome. Po komunistycznym zamachu stanu pod przywództwem M.N. Taraki, w latach 1978-1980 wprowadzono jednolitą czerwoną flagę komunistyczną. Po powstaniu i wewnętrznych walkach o władzę do władzy doszedł B. Karmal, wkroczyły wojska radzieckie i wprowadzono flagę w poziome pasy, z herbem z elementami historycznymi uzupełnionymi czerwoną gwiazdą i otwartym Koranem. Wraz ze zmianą reżimu z B. Karmala na dr M. Najibullaha, w 1987 r. zmieniono również herb. Gwiazda i Koran zostały usunięte. Po dojściu do władzy mudżahedinów w 1992 r. wybrano nowe barwy narodowe, a mianowicie zieleń, biel i czerń. Kolor biały oznaczał przyszłość. W sensie religijno-islamskim biel oznacza Umajjadów, dynastię kalifów sięgającą piątego kalifa, Moawiji I. Herb narodowy Afganistanu przedstawiał zieleń, czerń i biel. Przez wiele lat, a także dzisiaj, herb Afganistanu przedstawiał otwarty meczet z niszą modlitewną i kazalnicą oraz flagą po obu stronach meczetu, ustawioną ukośnie na zewnątrz. Meczet otoczony jest girlandą z kłosów kukurydzy, a od 1996 r. także szachadą.

Tekst dzięki uprzejmości Flaggenlexikon.de

Trzy pionowe pasy (czarny, czerwony, zielony) z emblematem wyśrodkowanym na czerwonym pasie; emblemat przedstawia strukturę przypominającą świątynię otoczoną wieńcem i arabskim napisem.

Znaczenie

Czarny pas ma przypominać historyczne czarne flagi Afganistanu. Meczet w centrum czerwonego paska ujawnia, przy bliższym przyjrzeniu się, mównicę (minabar), a także tradycyjne wskazanie kierunku do Mekki (mihrab). Pod meczetem znajduje się rok 1371 według kalendarza mahometańskiego (rok kalendarza gregoriańskiego AD1992) jako przypomnienie roku zwycięstwa wyzwoleńczego mudżahedinów (Bożych wojowników). Podobnie, obszar ten zawiera napis: "Nie ma Boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego prorokiem". Zielony obszar flagi (po prawej) symbolizuje kolor islamu.

Kolory flagi

Schwarz
HEX
#000000
RGB
(0,0,0)
CMYK
(0,0,0,100)
Pantone
Schwarz
Rot
HEX
#D32011
RGB
(211,32,17)
CMYK
(0,85,92,17)
Pantone
485
Weiß
HEX
#FFFFFF
RGB
(255,255,255)
CMYK
(0,0,0,0)
RAL
9010
Pantone
N / A
Grün
HEX
#007A36
RGB
(0,122,54)
CMYK
(100,0,56,52)
Pantone
348

Oto co ChatGPT wie o fladze Afganistan

Oto, co sztuczna inteligencja mówi o fladze Afganistan
Flaga Afganistanu została zaprojektowana ponad sto lat temu i od tego czasu stała się symbolem tożsamości narodowej tego kraju. Jest to jedna z najstarszych flag na świecie i była wielokrotnie modyfikowana w ostatnich latach. Flaga jest mieszanką czerni, czerwieni i zieleni, symbolizujących trzy tradycyjne kolory kraju.
Oto, co sztuczna inteligencja wie o historii flagi Afganistan
Flaga Afganistanu została po raz pierwszy wprowadzona w 1919 roku za panowania Amira Amanullaha Khana. Od tego czasu przeszła kilka zmian, ale nadal zachowuje ten sam podstawowy kształt. Obecna flaga składa się z trzech równych pionowych pasów w kolorze czarnym, czerwonym i zielonym, z których każdy reprezentuje symbol trzech głównych grup etnicznych kraju. Pośrodku znajduje się biały półksiężyc i biała gwiazda, symbolizujące islam.
Oto jak sztuczna inteligencja opisuje flagę Afganistan
Historyczna flaga Afganistanu to prosty trójkąt zaprojektowany w kolorach czarnym, czerwonym i zielonym. Górna część flagi jest czarna, środkowa czerwona, a dolna zielona. Pośrodku flagi znajduje się biały emblemat składający się z miecza i książki.

Odkryj coś nowego

Losowe flagi z naszej dużej bazy danych flag. Pozwól, że cię zaskoczymy.