Flaga Australia

Flaga Australia, Flaga Australia
Współczynnik kształtu:
1:2
Symbol weksylologiczny:
Flaga narodowa na lądzie i flaga służbowa na morzu
Kraj:
Australia
Kapitał:
Canberra
Rozmiar:
7.700.000 km²
Ludność:
19.913.144
Kontynent:
Australia i Oceania
Języki:
Angielski
Waluta:
Dolar australijski (AUD)
Flaga przyjęta w dniu:
21.05.1909

Posłuchaj hymnu

Najlepszy sprzedawca w naszym flagowym sklepie

Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.

Wiedza podstawowa

Australia używa symbolu i systemu British Ensign, tj. jednokolorowych tkanin flagowych z reprezentacją flagi z British Union Jack w lewym górnym rogu.

Przydomek australijskiej flagi to "Krzyż Południa".

Po lewej stronie poniżej Union Jack znajduje się duża biała, siedmiopromienna gwiazda zwana Gwiazdą Wspólnoty Narodów. Sześć promieni oznacza sześć stanów Australii, a siódmy - tak zwane terytoria.

Prawa połowa flagi przedstawia układ pięciu innych białych gwiazd o różnych rozmiarach, reprezentujących konstelację Krzyża Południa. Jedna z nich jest pięcioramienna, a pozostałe cztery siedmioramienne.

Union Jack wskazuje na powiązania z Wielką Brytanią. W 1864 r. Wielka Brytania wprowadziła system flag chorążych, w którym

- okręty wojenne - tak zwany "biały chorąży". (Naval Ensign) , biała flaga często z ciągłym czerwonym Krzyżem Jerzego i z Union Jack w górnym rogu ,

- statki handlowe - czerwona bandera. (zwana także "chorążym cywilnym" = > flaga obywatelska >, rzeczywista flaga handlowa ) , czerwona flaga z Union Jack w górnym rogu , a statki serwisowe "Blue Ensign". (Flaga rządowa = > właściwa flaga państwowa ) , niebieska flaga z Union Jack w górnym rogu.

Od 1865 r. statki należące do rządów kolonialnych mogły pływać pod błękitną flagą z plakietką w górnej części.

Odpowiednie rządy miały zapewnić odpowiednie torby. Statki handlowe i korsarze morskie z kolonii mogą nosić Czerwoną Chorągiew z odznaką tylko wtedy, gdy Admiralicja Brytyjska wyrazi na to zgodę. Kiedy poszukiwano wspólnej flagi dla Zjednoczonych Kolonii Australii, ponieważ flaga Ruchu Federacyjnego najwyraźniej nie miała być używana do tego celu, w 1901 r. zorganizowano konkurs, w którym zwyciężył projekt obecnej flagi Australii.

Przedstawia ona siedmioramienną białą gwiazdę pod Union Jack. Została ona dodana w 1909 roku jako początkowa sześcioramienna gwiazda, symbolizująca stany i terytoria.

W latającym końcu flagi znajduje się "Krzyż Południa", znak szeroko stosowany w regionie Pacyfiku, składający się z pięcioramiennej i czterech siedmioramiennych białych gwiazd.

Flaga została wprowadzona w obecnej formie 15 kwietnia 1954 roku. Herb narodowy został nadany Australii przez brytyjskiego króla Jerzego I 20 września 1912 roku.

W podzielonej na pół tarczy znajdują się uproszczone godła poszczególnych stanów:

- w srebrnym polu czerwony krzyż Jerzego ze złotym kroczącym lwem i czterema złotymi ośmioramiennymi gwiazdami (Nowa Południowa Walia).

- pięć srebrnych gwiazd na niebieskim tle nad brytyjską koroną (Wiktoria)

- w srebrnym polu niebieski krzyż maltański z brytyjską koroną pośrodku (Queensland)

- srokosz australijski w złotym polu (Australia Południowa)

- czarny łabędź w złotym polu (Australia Zachodnia)

- i czerwony kroczący lew na srebrnym polu (Tasmania). Tarcza jest otoczona gronostajem symbolizującym niepodzielność państwa. Uchwytami tarczy są kangur i emu. Nad tarczą, na złotym niebieskim koraliku, znajduje się złota siedmioramienna gwiazda.

Herb otoczony jest gałązkami akacji z liśćmi i owocami, przewiązanymi czerwoną wstążką. Na srebrnej wstędze znajduje się nazwa państwa. Flaga królowej wywodzi się z herbu. Jej lokalnym przedstawicielem jest Gubernator Generalny Australii. Jego flaga, zgodnie z postanowieniami Statutu Westminsterskiego z 1931 r. dla wszystkich dominiów, jest jednolicie niebieska z herbem królewskim pośrodku. Poniżej znajduje się nazwa dominium, bardzo często, jak w przypadku Australii, w pasie.

Zmiana flagi jest wielokrotnie dyskutowana w Australii, a w kraju krążą różne nieoficjalne flagi. Tłem tego jest odrzucenie brytyjskiej symboliki, która jest postrzegana jako przestarzała lub nieaustralijska. Najbardziej znana z obecnie trzech nieoficjalnych flag, "kangur bokserski", jest bardzo często pokazywana przez Australijczyków.

Pierwotnie była to żartobliwa flaga w australijskich barwach narodowych zieleni i żółci, prawdopodobnie wywodząca się z liści akacji w herbie. Drugą nieoficjalną flagą, popularną głównie wśród intelektualistów, jest "flaga Eureka". Podczas buntu górników, 29 listopada 1854 r. w mieście Eureka Stockade proklamowano niezależną republikę. Zanim policja i wojsko stłumiły powstanie, powiewała tu niebieska flaga z białym krzyżem pośrodku i pięcioma białymi ośmioramiennymi gwiazdami na końcach ramion krzyża i w jego centrum. Błękit symbolizował niebo należące do wszystkich mieszkańców tej planety, nadzieję i wolność.

Trzecią nieoficjalną flagą jest "Ausflag". Została stworzona z okazji obchodów 200. rocznicy w 1988 roku przez organizację Ausflag. Reprezentuje kompromis między pominięciem brytyjskiej symboliki a zachowaniem poprzednich kolorów.

Anthem

Kompozytor: Peter Dodds McCormick Liryk: Peter Dodds McCormick
Teksty piosenek:

Advance Australia Fair

Australijczycy wszyscy radujmy się,

Bo jesteśmy jednością i wolnością;

Mamy złotą ziemię i bogactwo za trud,

Nasz dom jest opasany morzem;

Nasza ziemia obfituje w dary natury

Piękno bogate i rzadkie;

Na kartach historii, niech każdy etap

Niech każdy etap Australii będzie sprawiedliwy!

W radosnych dźwiękach zaśpiewajmy:

"Advance Australia fair!"


Pod naszym promiennym południowym krzyżem,

Będziemy pracować z sercami i rękami

By uczynić tę naszą Wspólnotę

Sławną wśród wszystkich ziem;

Dla tych, którzy przybyli przez morza

Dzielimy się bezkresnymi równinami;

Kolory flagi

Blau
HEX
#00008B
RGB
0, 0, 139
CMYK
100, 80, 0, 0
Pantone
280C
Rot
HEX
#FF0000
RGB
255, 0, 0
CMYK
0, 100, 100, 0
Pantone
185C
Weiß
HEX
#FFFFFF
RGB
255, 255, 255
CMYK
0, 0, 0, 0
RAL
9010

Oto co ChatGPT wie o fladze Australia

Oto, co sztuczna inteligencja mówi o fladze Australia
Australijska flaga narodowa składa się z trzech poziomych pasów: niebieskiego, białego i czerwonego. W centrum znajduje się Commonwealth Star Spangled Banner, który składa się z siedmiu białych gwiazd tworzących sześcioramienną konfigurację. Wielka Gwiazda otoczona jest sześcioma mniejszymi gwiazdami symbolizującymi sześć stanów i dwa terytoria kraju. Flaga została oficjalnie wprowadzona w 1901 roku.
Oto, co sztuczna inteligencja wie o historii flagi Australia
Australijska flaga narodowa została wprowadzona w 1901 roku i jest połączeniem Union Jack, Star Spangled Banner i South Australian Cross. Znana jest również jako Krzyż Południa. Flaga jest połączeniem brytyjskiego Union Jack, Krzyża Południowej Australii i Gwiaździstego Sztandaru Stanów Zjednoczonych. Jest to jedyna flaga na świecie, która zawiera Union Jack i Star Spangled Banner.
Oto jak sztuczna inteligencja opisuje flagę Australia
Flaga narodowa Australii składa się z trzech poziomych pasów w kolorach niebieskim, białym i czerwonym. Na białym środkowym pasie znajduje się duży biały sześcioramienny krzyż z gwiazdą, który rozciąga się na górny niebieski i dolny czerwony pas. Na górnym niebieskim pasie znajduje się również biały symbol Union Jack.

Odkryj coś nowego

Losowe flagi z naszej dużej bazy danych flag. Pozwól, że cię zaskoczymy.