Flaga Australia

Flaga Australia, Flaga Australia
Współczynnik kształtu:
1:2
Symbol weksylologiczny:
Flaga narodowa na lądzie i flaga służbowa na morzu
Kraj:
Australia
Kapitał:
Canberra
Rozmiar:
7.700.000 km²
Ludność:
19.913.144
Kontynent:
Australia i Oceania
Języki:
Angielski
Waluta:
Dolar australijski (AUD)
Flaga przyjęta w dniu:
21.05.1909

Posłuchaj hymnu

Najlepszy sprzedawca w naszym flagowym sklepie

Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.

Wiedza podstawowa

Australia używa symbolu i systemu brytyjskiego chorążego, czyli jednobarwnych tkanin flagowych z przedstawieniem flagi z British Union Jack w lewym górnym rogu.
Pseudonimem flagi australijskiej jest "Krzyż Południa".

Po lewej stronie poniżej Union Jack znajduje się duża biała, siedmiopromienna gwiazda zwana Commonwealth Star. Sześć promieni oznacza sześć stanów Australii, siódmy - tzw. terytoria.

Prawa połowa flagi przedstawia układ pięciu innych białych gwiazd różnej wielkości, reprezentujących konstelację Krzyża Południa. Jeden z nich jest pięcioramienny, pozostałe cztery siedmioramienne.

Union Jack wskazuje na związki z Wielką Brytanią. W 1864 roku Wielka Brytania wprowadziła system chorągwi Ensign, w którym
okręty wojenne noszą tzw. \N(Naval Ensign)\NBiała flaga często z ciągłym czerwonym krzyżem George'a i Union Jackiem w górnym rogu,
\N- statki handlowe "Red Ensign". \Chorągiew cywilna (zwana też obywatelską), właściwa flaga handlowa - czerwona flaga z Union Jackiem w górnym rogu, a statki służbowe - "Chorągiew niebieska". \Flaga rządowa = właściwa flaga państwowa, niebieska flaga z Union Jackiem w górnym rogu prowadzona.
Od 1865 r. statki rządów kolonialnych mogły nosić błękitną chorągiewkę z odznaką w końcówce lotnej.

Odpowiednie rządy miały zapewnić odpowiednie torby. Statki handlowe i szeregowce morskie z kolonii mogą nosić Czerwoną Chorągiew z emblematem tylko wtedy, gdy Admiralicja Brytyjska udzieliła kolonii na to zgody. Kiedy poszukiwano wspólnej flagi dla Zjednoczonych Kolonii Australii, gdyż flaga Ruchu Federacyjnego najwyraźniej nie miała być użyta do tego celu, w 1901 roku zorganizowano konkurs, z którego zwycięsko wyszedł projekt obecnej flagi Australii.
Przedstawia on siedmioramienną białą gwiazdę pod Union Jackiem. Dodano ją w 1909 roku jako początkową sześcioramienną gwiazdę, symbolizującą stany i terytoria.
W latającym końcu flagi znajduje się "Krzyż Południa", znak szeroko stosowany w regionie Pacyfiku, składający się z pięcioramiennej i czterech siedmioramiennych białych gwiazd.

Flaga została wprowadzona w obecnej formie 15 kwietnia 1954 roku. Herb narodowy został nadany Australii przez brytyjskiego króla Jerzego I 20 września 1912 roku.
W podzielonej i dwusiecznej tarczy znajdują się uproszczone emblematy (odznaki) poszczególnych państw:
- ● w polu srebrnym czerwony krzyż Jerzego ze złotym chodzącym lwem i czterema złotymi ośmioramiennymi gwiazdami ● (Nowa Południowa Walia)
● pięć srebrnych gwiazd na niebieskim tle, nad Koroną Brytyjską

  • na srebrnym polu niebieski Krzyż Maltański z Koroną Brytyjską w centrum - Queensland
  • australijski srokosz na złotym polu - Australia Południowa
  • czarny łabędź pływający na złotym polu - Australia Zachodnia
  • i czerwony lew kroczący na srebrnym polu - Tasmania. Tarcza otoczona jest gronostajem symbolizującym niepodzielność państwa. Uchwyty na tarcze to kangur i emu. Nad tarczą, na złotym niebieskim koraliku, znajduje się złota siedmioramienna gwiazda.
    Herb otoczony jest gałązkami akacji z liśćmi i owocami, przewiązanymi czerwoną wstęgą. Na srebrnej opasce znajduje się nazwa państwa. Flaga królowej wywodzi się z herbu. Jej lokalnym zastępcą jest gubernator generalny Australii. Jego flaga, zgodnie z postanowieniami Statutu Westminsterskiego z 1931 roku dla wszystkich dominiów, jest jednolicie niebieska z herbem królewskim w centrum. Poniżej znajduje się nazwa dominium, bardzo często, jak w przypadku Australii, w obrębie pisanego pasma.
    Raz po raz w Australii dyskutuje się o zmianie flagi, a w kraju krążą różne nieoficjalne flagi. Tłem tego jest odrzucenie brytyjskiej symboliki, która jest postrzegana jako przestarzała lub nieaustralijska. Najbardziej znana z trzech obecnie nieoficjalnych flag, "kangur bokserski", jest bardzo często eksponowana przez Australijczyków.

Jest to pierwotnie żartobliwa flaga w australijskich barwach narodowych zielonych i żółtych, prawdopodobnie wywodząca się z liści akacji z herbu. Drugą nieoficjalną flagą, popularną głównie wśród intelektualistów, jest "flaga Eureki". Podczas powstania górników, w mieście Eureka Stockade 29 listopada 1854 r. proklamowano niepodległą republikę. Zanim policja i wojsko stłumiły powstanie, powiewała tu niebieska flaga z białym krzyżem w centrum i pięcioma białymi ośmioramiennymi gwiazdami na końcach ramion krzyża i w jego centrum. Niebieski symbolizował niebo, które należy do wszystkich mieszkańców tej planety, nadzieję i wolność.

Trzecią nieoficjalną flagą jest "Ausflag". Powstał on z okazji obchodów 200-lecia w 1988 roku przez organizację Ausflag. Stanowi ona kompromis pomiędzy pominięciem symboliki brytyjskiej a zachowaniem dotychczasowych barw.

Anthem

Kompozytor: Peter Dodds McCormick Liryk: Peter Dodds McCormick
Teksty piosenek:

Advance Australia Fair

Australians all let us rejoice,
For we are one and free;
We've golden soil and wealth for toil,
Our home is girt by sea;
Our land abounds in Nature's gifts
Of beauty rich and rare;
In history's page, let every stage
Advance Australia fair!
In joyful strains then let us sing:
"Advance Australia fair!"


Beneath our radiant southern Cross, We'll toil with hearts and hands; To make this Commonwealth of ours Renowned of all the lands; For those who've come across the seas We've boundless plains to share;

Kolory flagi

Blau
HEX
#00008B
RGB
0, 0, 139
CMYK
100, 80, 0, 0
Pantone
280C
Rot
HEX
#FF0000
RGB
255, 0, 0
CMYK
0, 100, 100, 0
Pantone
185C
Weiß
HEX
#FFFFFF
RGB
255, 255, 255
CMYK
0, 0, 0, 0
RAL
9010

Odkryj coś nowego

Losowe flagi z naszej dużej bazy danych flag. Pozwól, że cię zaskoczymy.