Flaga Azerbejdżan

Flaga Azerbejdżan, Flaga Azerbejdżan
Współczynnik kształtu:
1:2
Symbol weksylologiczny:
Flaga narodowa na lądzie i na morzu
Kraj:
Azerbejdżan
Kapitał:
Baku
Rozmiar:
86.600 km²
Ludność:
7.868.385
Kontynent:
Azja
Języki:
Azerski (język turecki), od 1992 ponownie alfabet łaciński
Waluta:
Manat azerski (AZM)
Flaga przyjęta w dniu:
04.02.1990

Posłuchaj hymnu

Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.

Wiedza podstawowa

Flaga Azerbejdżanu została stworzona przez poetę Ali Bey Husseina Zade na początku XX wieku, przyjęta przez partię Musavat i przyjęta jako flaga państwowa niepodległego Azerbejdżanu 25.08.1918 roku. Kiedy Armia Czerwona zajęła kraj w 1920 r., czerwona flaga ze złotymi inicjałami została przyjęta dla Azerbejdżańskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej utworzonej 28.04.1920 r. i została utrzymana w tej formie aż do utworzenia Federacji Zakaukaskiej obejmującej Azerbejdżan w 1922 roku. W latach 1922-1936 flaga Federacji była również czerwona. Nie różniła się ona od flagi Rosji Radzieckiej w latach 1918-1924. Gwiazda z sierpem i młotem znajdowała się na szczycie flagi, a w półkolu wokół niej znajdowały się inicjały Federacji. Po zakończeniu Federacji Azerbejdżan dołączył do ZSRR, przyjmując flagę podobną do tych używanych przez wszystkie republiki radzieckie od 1937 r., Czerwone flagi ze złotymi inicjałami, uzupełnione młotem, sierpem i gwiazdą w kolorze złotym. W 1952 r. przyjęto nową flagę. Była to flaga zaprojektowana przez malarza K. M. A. Kjazimzade, jednolicie czerwona z wąskim poziomym niebieskim pasem u dołu, symbolizującym Morze Kaspijskie. W pobliżu masztu flaga przedstawiała symbole komunizmu, młot, sierp i pięcioramienną gwiazdę, w kolorze złotym pośrodku czerwonego pasa. Flaga z 25.08.1918 została ponownie wprowadzona 05.02.1991. Przedstawia trzy poziome pasy w kolorach niebieskim, czerwonym i zielonym z białym półksiężycem i białą ośmioramienną gwiazdą na czerwonym środkowym pasie. Osiem punktów białej gwiazdy reprezentuje Azerów, Turków, Tatarów, trzy plemiona Kazachów, Uzbeków i Turkmenów. Istnieją dwie teorie na temat interpretacji kolorów: 1. jasnoniebieski symbolizuje niebo, czerwony oznacza wolność, a zielony żyzność ziemi. 2. jasnoniebieski jest kolorem Azerów, a tym samym wyraża ich przynależność do grupy ludów turkijskich, czerwony oznacza rozwój kulturowy, a zielony żyzność ziemi. Kolor zielony, półksiężyc i gwiazda są również symbolami islamskimi. Obecny herb narodowy Azerbejdżanu został przyjęty w 1991 roku. Jest okrągły i przedstawia trzy koncentryczne okręgi w kolorach zielonym, czerwonym i niebieskim. Powyżej znajduje się duża ośmioramienna biała gwiazda z czerwonymi płomieniami pośrodku. Mają one reprezentować odpowiednio zaratustryzm i pola naftowe w Baku. Poniżej herbu znajduje się wieniec z gałęzi dębu i kłosów zboża.

Tekst dzięki uprzejmości Flaggenlexikon.de

Trzy równe poziome pasy (niebieski, czerwony, zielony); półksiężyc i ośmioramienna gwiazda w kolorze białym znajdują się pośrodku czerwonego pasa.

Znaczenie

Kolor niebieski jest często kojarzony z ludami tureckimi. Czerwony pasek można historycznie przypisać wpływom europejskim i (radzieckim) rosyjskim. Zielony to kolor islamu. Biały półksiężyc i gwiazda nawiązują do historycznie bliskich związków z Turcją.

Anthem

Kompozytor: Uzeyir Hajibeyov Liryk: Ahmed Javad

Oto co ChatGPT wie o fladze Azerbejdżan

Oto, co sztuczna inteligencja mówi o fladze Azerbejdżan
Flaga Azerbejdżanu została przyjęta 5 listopada 1990 roku i jest symbolem niepodległości kraju. Składa się z trzech poziomych pasów w kolorach niebieskim, czerwonym i zielonym. Górny niebieski pasek symbolizuje tureckie pochodzenie kraju, środkowy czerwony pasek reprezentuje krew Azerów przelaną w walce o wolność, a dolny zielony pasek symbolizuje islamską religię kraju.
Oto, co sztuczna inteligencja wie o historii flagi Azerbejdżan
Flaga narodowa Azerbejdżanu została wprowadzona 9 listopada 1918 r. i jest jedną z najstarszych flag narodowych na świecie. Składa się z trzech równych pionowych pasów w kolorach niebieskim, czerwonym i zielonym, z których każdy stanowi jedną trzecią flagi. Kolory te symbolizują Turcję, Islamską Republikę Iranu i rewolucję rosyjską. Biała gwiazda i półksiężyc na fladze symbolizują islam, religię większości Azerów.
Oto jak sztuczna inteligencja opisuje flagę Azerbejdżan
Flaga narodowa Azerbejdżanu składa się z trzech równych poziomych pasów w kolorach niebieskim, czerwonym i zielonym. Górny niebieski pas symbolizuje Turcję, środkowy czerwony pas oznacza niepodległość, a dolny zielony pas reprezentuje religię islamską. Pośrodku flagi znajduje się biały półksiężyc i ośmioramienna gwiazda, które reprezentują kulturę Azerbejdżanu.

Odkryj coś nowego

Losowe flagi z naszej dużej bazy danych flag. Pozwól, że cię zaskoczymy.