Flaga Bangladesz

Flaga Bangladesz, Flaga Bangladesz
Współczynnik kształtu:
3:5
Symbol weksylologiczny:
Flaga narodowa na lądzie
Kraj:
Bangladesz
Kapitał:
Dhaka
Rozmiar:
147.570 km²
Ludność:
141.340.476
Kontynent:
Azja
Języki:
Bangla (bengalski), z urdu i hindi jako językami mniejszości i powszechnym angielskim w dużych miastach.
Waluta:
Taka (BDT)
Flaga przyjęta w dniu:
16.01.1972

Posłuchaj hymnu

Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.

Wiedza podstawowa

Obecna flaga Bangladeszu została wprowadzona 25.01.1972. Przedstawia czerwony dysk na ciemnozielonym tle, który jest lekko przesunięty w lewo. W dniu 26.03.1971 r., w Dniu Niepodległości, początkowo wywieszono podobną flagę. Czerwony dysk znajdował się dokładnie pośrodku flagi i zawierał uproszczoną złotą mapę Bangladeszu. Flaga została zaprojektowana przez Seradschula Alama ("Światło Flagi"). Zieleń jest kolorem islamu, ale także oznacza zielony krajobraz, czerwień symbolizuje krew przelaną w celu uzyskania niepodległości. Dysk jest słońcem wolności. Kolory zielony i czerwony prawdopodobnie wywodzą się z flagi wywieszonej podczas powstania w Chittagong w latach 30. Bangladesz jest wzorowany na brytyjskim systemie chorążych. Wskazuje to na związek z Wielką Brytanią. W 1864 r. Wielka Brytania wprowadziła system flag, w którym okręty wojenne miały tak zwany "biały sztandar" (flaga marynarki wojennej), białą flagę często z ciągłym czerwonym krzyżem św. Jerzego i Union Jack w górnym rogu, statki handlowe "czerwony sztandar" (zwany także "cywilnym sztandarem"), faktyczną flagę handlową, flaga handlowa), czerwona flaga z Union Jack w górnym rogu, a statki służbowe "Blue Ensign" (flaga rządowa => rzeczywista flaga państwowa), niebieska flaga z Union Jack w górnym rogu. Obecnie Bangladesz używa czerwonego chorążego (zamiast Union Jack z własną flagą narodową) jako flagi handlowej. W dniu uzyskania niepodległości wprowadzono herb podobny do ówczesnej flagi państwowej. Zawierał on również złotą mapę na czerwonym dysku. Tarcza miała srebrną obwódkę z czterema gwiazdami, a także napis. Herb wprowadzony w 1972 roku jest również okrągły, ale monochromatyczny złoty. W okręgu znajduje się stylizowane przedstawienie lilii wodnej, rośliny narodowej. Nad kwiatem lilii wodnej znajdują się cztery pięcioramienne gwiazdy, a także liście drzewa juty, a po każdej stronie kłos ryżu. Cztery gwiazdy oznaczają zasady polityki państwa: nacjonalizm, demokrację, islamski socjalizm i przywiązanie do islamu.

Zielony z dużym czerwonym dyskiem odsuniętym od środka nieco na lewo od masztu.

Znaczenie

To "czerwone słońce wolności" reprezentuje krwawą drogę Bangladeszu do uzyskania niepodległości, a zieleń z kolei symbolizuje ziemię lub rolnictwo.

Anthem

Kompozytor: রবীন্দ্রনাথ ঠাকুর (Rabindranath Tagore) Liryk: রবীন্দ্রনাথ ঠাকুর (Rabindranath Tagore)

Oto co ChatGPT wie o fladze Bangladesz

Oto, co sztuczna inteligencja mówi o fladze Bangladesz
Flaga Bangladeszu została przyjęta 17 stycznia 1972 roku. Symbolizuje walkę Bangladeszu o niepodległość i nadzieję na lepszą przyszłość. Flaga jest symbolem jedności narodowej i solidarności kraju.
Oto, co sztuczna inteligencja wie o historii flagi Bangladesz
Flaga narodowa Bangladeszu została przyjęta 17 grudnia 1971 r. jako symbol niepodległości kraju. Jest to połączenie zielonego i czerwonego kwadratu, w którym umieszczono białą sześcioramienną gwiazdę. Zieleń symbolizuje nadzieję, a czerwień odwagę mieszkańców Bangladeszu do osiągnięcia niepodległości. Biała sześcioramienna gwiazda reprezentuje sześć grup religijnych kraju, a mianowicie muzułmanów, hinduistów, buddystów, chrześcijan, sikhów i animistów.
Oto jak sztuczna inteligencja opisuje flagę Bangladesz
Flaga narodowa Bangladeszu składa się z zielonego kwadratu i czerwonego trójkąta dzielącego zielony kwadrat od góry do dołu. W zielonym kwadracie znajduje się biały półksiężyc z czubkiem skierowanym w górę. W czerwonym trójkącie znajduje się osiem białych gwiazd. Flaga jest symbolem wolności i niepodległości kraju oraz symbolem solidarności narodu. Czerwony trójkąt symbolizuje krew przelaną podczas ogłoszenia niepodległości. Biały półksiężyc i osiem gwiazd reprezentują osiem grup ludności współpracujących w celu stworzenia zjednoczonego Bangladeszu.

Odkryj coś nowego

Losowe flagi z naszej dużej bazy danych flag. Pozwól, że cię zaskoczymy.