Flaga Dominika

Flaga Dominika, Flaga Dominika
Współczynnik kształtu:
1:2
Symbol weksylologiczny:
Flaga narodowa na lądzie i na morzu
Kraj:
Dominika
Kapitał:
Roseau
Rozmiar:
750 km²
Ludność:
69.278
Kontynent:
Ameryka Północna, Ameryka Środkowa
Języki:
Angielski, wspólny język potoczny: Patois (francuski wyspiarski)
Waluta:
dolar wschodniokaraibski (XCD)
Flaga przyjęta w dniu:
02.11.1978

Posłuchaj hymnu

Najlepszy sprzedawca w naszym flagowym sklepie

Dominica Schlüsselanhänger

Dominica Schlüsselanhänger

1,95 €

Pokaż w sklepie
Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.

Wiedza podstawowa

Do uzyskania niepodległości w dniu 3 listopada 1978 r. brytyjska kolonia Dominika posiadała jako flagę narodową British Blue Ensign, czyli ciemnoniebieską tkaninę flagową z reprezentacją flagi - brytyjskim Union Jackiem - w górnym rogu. Union Jack wskazuje na związek z Wielką Brytanią. W 1864 roku Wielka Brytania wprowadziła system flag, w którym ?

? Okręty wojenne noszą tak zwaną "Białą Chorągiew" (flagę morską), białą flagę często z ciągłym czerwonym Krzyżem Jerzego i z Union Jackiem w górnym rogu,

? statki handlowe - "Red Ensign" (zwaną również "Civil Ensign", faktyczną banderę handlową), czerwoną flagę z Union Jack w górnym rogu, oraz

? statki służbowe nosiły "Blue Ensign" (flaga rządowa => rzeczywista flaga państwowa), niebieską flagę z Union Jack w górnym rogu.

Od 1865 r. statki należące do rządów kolonialnych mogły pływać pod błękitną flagą z plakietką w górnej części. Odpowiednie rządy miały zapewnić odpowiednie torby. Dominika, z własną administracją od 1967 r., nie wyświetlała odznaki na fladze, ale herb przyznany w 1961 roku.

Kiedy Dominika uzyskała niepodległość w dniu 03.11.1978 r., wprowadzono zieloną flagę z trójkolorowym krzyżem (żółtym, białym i czarnym), z czerwonym dyskiem pośrodku z dziesięcioma zielonymi gwiazdami i papugą. Flaga została zaprojektowana przez Alwina Bully'ego. W latach do 1990 r. wprowadzono pewne zmiany: 1981 r. kolejność kolorów w krzyżu, 1988 r. odbicie papugi wokół osi pionowej, 1990 r. usunięcie żółtych obwódek z zielonych gwiazd.

Kolor zielony oznacza naturę wyspy, a trójkolorowy krzyż oznacza chrześcijaństwo i Trójcę Świętą. Żółty symbolizuje słońce i płodność, a także mulatów. Biały symbolizuje wodę i czystość, a także białych mieszkańców wyspy. Czarny symbolizuje ziemię i Afroamerykanów. Czerwony dysk pierwotnie oznaczał socjalistyczny program rozwoju wyspy. Dziesięć gwiazd na dysku reprezentuje duchowe okręgi administracyjne wyspy. Papuga w centrum tarczy to sisserou (Amazon Imperialis), narodowy symbol Dominiki. Został on zaczerpnięty z herbu narodowego.

Przedstawia on dwa z tych ptaków jako uchwyty tarczy i czteroczęściową tarczę herbową. Poszczególne pola przedstawiają motywy regionalne: palmę, żabę, żaglówkę i drzewo bananowe. Nad tarczą, na złoto-niebieskim koraliku, złoty brytyjski lew. Poniżej tarczy znajduje się sztandar z mottem państwa w języku francuskim: "Aprés Bondies c'est la Ter" => "Po Bogu przychodzi ziemia".

Tekst dzięki uprzejmości Flaggenlexikon.de

Zielona, z wyśrodkowanym krzyżem składającym się z trzech równych pasów; część pionowa jest żółta, czarna i biała; część pozioma jest żółta, czarna i biała; w centrum flagi znajduje się czerwony dysk przedstawiający papugę otoczoną dziesięcioma zielonymi pięcioramiennymi gwiazdami w kolorze żółtym.

Anthem

Kompozytor: Lemuel McPherson Christian Liryk: Wilfred Oscar Morgan Pond

Kolory flagi

Grün
HEX
#009A44
RGB
0, 154, 68
CMYK
92, 0, 97, 0
RAL
6024
Pantone
347
Gelb
HEX
#FFCD00
RGB
255, 205, 0
CMYK
0, 10, 98, 0
RAL
2007
Pantone
116
Schwarz
HEX
#000000
RGB
0, 0, 0
CMYK
0, 0, 0, 100
RAL
9005
Pantone
Black
Weiß
HEX
#FFFFFF
RGB
255, 255, 255
CMYK
0, 0, 0, 0
RAL
9010
Pantone
n/a
Rot
HEX
#E4002B
RGB
228, 0, 43
CMYK
0, 100, 89, 0
RAL
3026
Pantone
185
Violett
HEX
#981E97
RGB
152, 30, 151
CMYK
46, 98, 0, 0
RAL
4006
Pantone
254

Oto co ChatGPT wie o fladze Dominika

Oto, co sztuczna inteligencja mówi o fladze Dominika
Flaga Dominiki składa się z czarnego krzyża na zielonym tle. Cztery kwadraty tworzące krzyż są w kolorach żółtym, białym, czerwonym i niebieskim. Flaga symbolizuje jedność Dominiki i czterech różnych grup ludności zamieszkujących wyspę. Flaga jest używana od 1978 roku i jest symbolem wolności i niepodległości.
Oto, co sztuczna inteligencja wie o historii flagi Dominika
Flaga narodowa Dominiki została po raz pierwszy użyta w 1978 roku. Składa się ona z zielono-czarnego kwadratu z czerwonym krzyżem i żółtym słońcem. Słońce symbolizuje nadzieję i dobrobyt kraju, podczas gdy krzyż jest symbolem wiary chrześcijańskiej. Zielony kwadrat oznacza naturę, a kolor czarny afrykańskie korzenie wyspy.
Oto jak sztuczna inteligencja opisuje flagę Dominika
Flaga narodowa Dominiki to trójkąt z białym krzyżem w lewym górnym rogu. Tło jest ciemnozielone. Pośrodku krzyża znajduje się czerwona tarcza z drzewem. Tarcza otoczona jest złotą ramką. Poniżej tarczy znajduje się złoty hełm spoczywający na złotym pasie. Spód trójkąta jest niebieski i zawiera trzy złote pięcioramienne gwiazdy reprezentujące trzy dzielnice kraju.