Flaga Belize

Flaga Belize, Flaga Belize
Współczynnik kształtu:
2:3
Symbol weksylologiczny:
Flaga narodowa na lądzie i na morzu
Kraj:
Belize
Kapitał:
Belmopan
Rozmiar:
22.972 km²
Ludność:
272.945
Kontynent:
Ameryka Północna, Ameryka Środkowa
Języki:
Angielski 60% (język urzędowy), hiszpański 40% z tendencją wzrostową
Waluta:
Dolar belizeński (BZD)
Flaga przyjęta w dniu:
20.09.1981

Posłuchaj hymnu

Najlepszy sprzedawca w naszym flagowym sklepie

Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.

Wiedza podstawowa

Honduras Brytyjski używał zwykłej niebieskiej flagi z białym dyskiem pośrodku w okresie od 02.02.1950 do 21.09.1981. Tarcza ta zawierała herb. Został on nadany przez króla Edwarda VII w 1907 roku. Jest on otoczony wieńcem z pięćdziesięciu liści, co jest aluzją do roku 1950, ponieważ był to rok ruchu na rzecz niepodległości i suwerenności. Jednak w związku z ogłoszeniem niepodległości w dniu 21.09.1981 r., został on nieco zmieniony i nadano mu obecną formę.

Na górze i na dole flagi dodano czerwoną obwódkę. Oznacza ona Zjednoczoną Partię Demokratyczną, ówczesną partię opozycyjną. Zmiany dokonano, ponieważ w przeciwnym razie flaga wyglądałaby zbyt podobnie do flagi Zjednoczonej Partii Ludowej, która jednak doprowadziła kraj do niepodległości.

Herb Hondurasu Brytyjskiego pochodzi z 1819 roku, ale stał się oficjalny dopiero wtedy, gdy król Edward VII nadał go 28 stycznia 1907 roku. Pokazuje on znaczenie leśnictwa za pomocą różnych urządzeń. Tarcza podzielona jest na trzy części. W pierwszym, srebrnym polu, w lewym górnym rogu, topór skrzyżowany z wiosłem, w górnym rogu pola do 1967 r. brytyjski Union Jack. W drugim, złotym polu, u góry po prawej, siekiera i piła ogrodnicza. W trzecim, niebieskim polu, poniżej, żaglowiec. Nad tarczą drzewo mahoniowe. Tarcza była pierwotnie trzymana przez dwóch Murzynów w białych spodniach. W 1967 r. lewy posiadacz tarczy stał się Kreolem. Dwie osoby trzymające tarczę symbolizują różne grupy ludności. Pod tarczą znajduje się transparent z łacińskim napisem: "SUB UMBRA FLOREO" => "Kwitnę w cieniu".

Tekst dzięki uprzejmości Flaggenlexikon.de

Niebieski z wąskim czerwonym paskiem wzdłuż górnych i dolnych rogów; pośrodku znajduje się duży biały krążek z godłem narodowym; godło narodowe przedstawia dwóch robotników przed drzewem mahoniowym i napisem.

Anthem

Kompozytor: Selwyn Walford Young Liryk: Samuel Alfred Haynes

Oto co ChatGPT wie o fladze Belize

Oto, co sztuczna inteligencja mówi o fladze Belize
Flaga Belize składa się z niebieskiego tła z czerwonym paskiem pośrodku i białą pięcioramienną gwiazdą pośrodku czerwonego paska. Niebieskie tło symbolizuje Karaiby, a czerwony pasek niepodległość kraju. Biała pięcioramienna gwiazda symbolizuje pięć obszarów terytorialnych Belize. Flaga została wprowadzona w 1981 roku.
Oto, co sztuczna inteligencja wie o historii flagi Belize
Belize miało swoją pierwszą flagę narodową od czasu uzyskania niepodległości w 1981 r. Flaga składa się z niebieskiego tła, czerwonego i białego poziomego pasa, białej gwiazdy i czarnego drewnianego orła pośrodku. Niebieskie tło symbolizuje Ocean Karaibski, a czerwone i białe poziome pasy reprezentują niepodległość kraju. Biała gwiazda symbolizuje byłe kolonie, które utworzyły kraj, a czarny drewniany orzeł reprezentuje Belizeans.
Oto jak sztuczna inteligencja opisuje flagę Belize
Flaga narodowa Belize to niebieski prostokąt z czerwonym pasem pośrodku. Czerwony pasek jest podzielony i zawiera białą pięcioramienną gwiazdę pośrodku. Na górze i na dole niebieskiego prostokąta znajdują się po dwa białe paski. Kolory flagi symbolizują niepodległość i pokój kraju. Pięcioramienna gwiazda w centrum reprezentuje pięć okręgów kraju, podczas gdy białe pasy u góry i u dołu symbolizują sąsiednie stany Gwatemali i Meksyku.

Odkryj coś nowego

Losowe flagi z naszej dużej bazy danych flag. Pozwól, że cię zaskoczymy.