Flaga Benin

Flaga Benin, Flaga Benin
Współczynnik kształtu:
2:3
Symbol weksylologiczny:
Flaga narodowa na lądzie i na morzu
Kraj:
Benin
Kapitał:
Polityczne: Porto-Novo, Gospodarcze: Kotonu
Rozmiar:
114.763 km²
Ludność:
7.250.033
Kontynent:
Afryka
Języki:
Francuski, oprócz licznych języków plemiennych
Waluta:
Communaute Financiere Africaine Franc (XOF)
Flaga przyjęta w dniu:
31.07.1990

Posłuchaj hymnu

Najlepszy sprzedawca w naszym flagowym sklepie

Benin Schlüsselanhänger

Benin Schlüsselanhänger

1,95 €

Pokaż w sklepie
Benin Flagge 60x90 cm

Benin Flagge 60x90 cm

8,90 €

Pokaż w sklepie
Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.

Wiedza podstawowa

Od listopada 1959 r. do 30.11.1975 r. obecna flaga była już flagą narodową Dahomeju. W dniu 30.11.1975 r. kraj został przemianowany na Benin. Zielona flaga z czerwoną gwiazdą, wprowadzona tego dnia i utrzymana do 01.08.1990 r., odpowiadała odwróceniu koloru czerwonej flagi Ludowej Partii Rewolucyjnej Beninu. Zieleń na tej fladze oznaczała rolnictwo, czerwień - rewolucję i socjalizm, a sama czerwona gwiazda - jedność narodową. Flaga Dahomeju została przywrócona od 01.08.1990. Składa się z pionowego zielonego paska na maszcie i dwóch poziomych pasków w kolorze żółtym i czerwonym w lecącej części flagi.

? Kolory zielony, żółty i czerwony to kolory panafrykańskie. Około 1900 roku rozpoczął się ruch panafrykański, który chciał podkreślić podobieństwa wszystkich ludzi o czarnym kolorze skóry. Triada kolorów zielony-żółty-czerwony, którą wiele krajów afrykańskich, a także amerykańskich, przyjęło na swoje flagi po uzyskaniu niepodległości, oznacza polityczną jedność Afryki, a nawet wszystkich czarnych ludzi. Pierwszym krajem, który to zrobił, była Ghana w 1957 roku, a barwy narodowe Athiopii (Abisynii), najstarszego niepodległego państwa w Afryce, są uważane za ich pierwowzór.

? Kolory żółty i zielony symbolizują podział na suchą, północną część sawanny i południową, bardziej wilgotną część Beninu z lasami palmowymi. Obie części łączy czerwień, przelana krew. Czerwień oznacza również jedność narodową.

Tarcza herbu Beninu jest podzielona na ćwiartki. Pierwsze srebrne pole przedstawia typowe budynki mieszkalne, drugie srebrne pole przedstawia najwyższy porządek kraju, trzecie srebrne pole przedstawia palmę kokosową, a czwarte srebrne pole przedstawia czarny trójmasztowy żaglowiec na niebieskich falach oceanu. Ćwiartki herbu reprezentują zatem ludzi, chwalebną przeszłość, produkcję przemysłową i handel. Pośrodku tarczy znajduje się mała czerwona pastylka, a jej uchwytami są dwie złote pantery. Nad tarczą znajdują się dwie czarne rogatywki, z których wystają kolby kukurydzy. Na srebrnym sztandarze poniżej herbu znajduje się motto: "Fraternité, Justice, Travail" => "Braterstwo, Sprawiedliwość, Praca". Obecny herb został wprowadzony dla Dahomeju w 1964 r. i, podobnie jak flaga Dahomeju, został potwierdzony 1 sierpnia 1990 r. W latach 1975-1990 herb przedstawiał zielony krążek otoczony wieńcem z kolb kukurydzy połączonych czerwoną wstęgą. W górnej części zielonego dysku znajdowała się czerwona pięcioramienna gwiazda, a w dolnej części, tuż przy krawędzi dysku, ostrze piły tarczowej.

Tekst dzięki uprzejmości Flaggenlexikon.de

Dwa poziome pola równej wielkości (żółte i czerwone) otoczone z lewej strony pionowym zielonym pasem.

Anthem

Kompozytor: Gilbert Jean Dagnon Liryk: Gilbert Jean Dagnon

Oto co ChatGPT wie o fladze Benin

Oto, co sztuczna inteligencja mówi o fladze Benin
Flaga Beninu została wprowadzona w 1975 roku po uzyskaniu przez ten kraj niepodległości. Jest to połączenie kolorów czerwonego, żółtego i zielonego, znanych jako barwy panafrykańskie. Kolory te symbolizują solidarność i jedność wszystkich państw afrykańskich. Flaga składa się z czerwonego paska u góry, żółtego paska pośrodku i zielonego paska u dołu.
Oto, co sztuczna inteligencja wie o historii flagi Benin
Flaga narodowa Beninu została wprowadzona w 1975 roku i reprezentuje jedność kraju. Składa się z dwóch pionowych pasów w kolorze zielonym i żółtym, przedzielonych czerwonym pasem. W centrum flagi znajduje się biały krzyż, symbolizujący jedność i pokój.
Oto jak sztuczna inteligencja opisuje flagę Benin
Flaga narodowa Beninu to trójkolorowy sztandar w kolorach żółtym, czerwonym i zielonym. Górna część flagi jest żółta, środkowa czerwona, a dolna zielona. Pośrodku flagi znajduje się biała pięcioramienna gwiazda, która symbolizuje jedność republiki.

Odkryj coś nowego

Losowe flagi z naszej dużej bazy danych flag. Pozwól, że cię zaskoczymy.