Flaga Benin

Flaga Benin, Flaga Benin
Współczynnik kształtu:
2:3
Symbol weksylologiczny:
Flaga narodowa na lądzie i na morzu
Kraj:
Benin
Kapitał:
Polityczne: Porto-Novo, gospodarcze: Cotonou
Rozmiar:
114.763 km²
Ludność:
7.250.033
Kontynent:
Afryka
Języki:
Francuski, oprócz licznych języków plemiennych
Waluta:
Communaute Financiere Africaine Franc (XOF)
Flaga przyjęta w dniu:
31.07.1990

Posłuchaj hymnu

Najlepszy sprzedawca w naszym flagowym sklepie

Benin Aufnäher / Patch

Benin Aufnäher / Patch

2,90 €

Pokaż w sklepie
Benin Schlüsselanhänger

Benin Schlüsselanhänger

1,95 €

Pokaż w sklepie
Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.

Wiedza podstawowa

Od listopada 1959 do 30.11.1975 obecna flaga była już flagą narodową Dahomeju. 30.11.1975 r. zmieniono nazwę państwa na Benin. Zielona flaga z czerwoną gwiazdą, wprowadzona w tym dniu i utrzymana do 01.08.1990 r., odpowiadała inwersji kolorystycznej czerwonej flagi Partii Ludowo-Rewolucyjnej Beninu. Na tej fladze zieleń oznaczała rolnictwo, czerwień - rewolucję i socjalizm, a sama czerwona gwiazda - jedność narodową. Flaga Dahomeju została przywrócona od 01.08.1990 r. Składa się z pionowego zielonego pasa na maszcie i dwóch poziomych pasów w kolorze żółtym i czerwonym w latającym końcu flagi.
? Kolory zielony, żółty i czerwony to barwy panafrykańskie. Około 1900 roku rozpoczął się ruch panafrykański, który chciał podkreślić wspólne cechy wszystkich ludzi o czarnym kolorze skóry. Triada kolorów zielony-żółty-czerwony, którą wiele państw afrykańskich, a także amerykańskich przyjęło w swoich flagach po uzyskaniu niepodległości, oznacza polityczną jedność Afryki, a właściwie wszystkich czarnych ludzi. Pierwszym krajem, który tego dokonał była Ghana w 1957 r. Za początek uznaje się narodowe barwy Athiopii (Abisynii), najstarszego niepodległego państwa w Afryce.
? Kolory żółty i zielony symbolizują podział na suchą, północną część sawanny i południową, bardziej wilgotną część Beninu z lasami palmowymi. Obie części łączy czerwień - rozlana krew. Czerwień oznacza również jedność narodową.
Tarcza herbowa Beninu ma kształt ćwiartki. Pierwsze srebrne pole przedstawia typowe budynki mieszkalne, drugie srebrne pole przedstawia najwyższy order kraju, trzecie srebrne pole przedstawia palmę kokosową, a czwarte srebrne pole przedstawia czarny trójmasztowy żaglowiec na niebieskich falach oceanu. Ćwiartki herbu reprezentują więc lud, chwalebną przeszłość, produkcję przemysłową i handel. W centrum tarczy jest mała czerwona pastylka.Uchwyty tarczy są dwie złote pantery. Nad tarczą znajdują się dwa czarne rogale, z których wystają kolby kukurydzy. Na srebrnym banerze pod herbem widnieje motto: "Fraternité, Justice, Travail" => "Braterstwo, Sprawiedliwość, Praca". Obecny herb został wprowadzony dla Dahomey w 1964 r. i podobnie jak flaga Dahomey został potwierdzony 1 sierpnia 1990 r. W latach 1975-1990 herb przedstawiał zieloną tarczę otoczoną wieńcem z kolb kukurydzy połączonych czerwoną wstęgą. W górnej części zielonego dysku znajdowała się czerwona pięcioramienna gwiazda, a w dolnej części, bezpośrednio przy krawędzi dysku, ostrze piły tarczowej.

Tekst dzięki uprzejmości Flaggenlexikon.de

Dwa poziome pola o jednakowej wielkości (żółte i czerwone) ograniczone z lewej strony pionowym pasem zieleni.

Anthem

Kompozytor: Gilbert Jean Dagnon Liryk: Gilbert Jean Dagnon

Odkryj coś nowego

Losowe flagi z naszej dużej bazy danych flag. Pozwól, że cię zaskoczymy.