Flaga Bośnia i Hercegowina

Flaga Bośnia i Hercegowina, Flaga Bośnia i Hercegowina
Współczynnik kształtu:
1:2
Symbol weksylologiczny:
Flaga narodowa na lądzie
Kraj:
Bośnia i Hercegowina
Kapitał:
Sarajewo
Rozmiar:
51.129 km²
Ludność:
4.007.608
Kontynent:
Europa
Języki:
bośniacko-serbsko-chorwacki, z alfabetem łacińskim (bośniacko-chorwacki) i cyrylicą (serbski)
Waluta:
Marka (BAM)
Flaga przyjęta w dniu:
03.02.1998

Najlepszy sprzedawca w naszym flagowym sklepie

Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.

Wiedza podstawowa

Uznano, że poprzednia flaga była zbyt "bośniacka" i nie reprezentowała innych narodowości. Zdecydowano się więc na projekt, który nie pokazywał żadnej symboliki narodowej, ciemnoniebieskie pole z prostokątnym żółtym trójkątem i linią białych gwiazd wzdłuż przekątnej trójkąta. Pierwotnie jednak kolor niebieski był planowany jako niebieski ONZ. Gwiazdy mają przypominać flagę Europy, a żółty trójkąt równoramienny reprezentuje trzy główne równe grupy ludności w kraju. Żółty jest również kolorem słońca i pokoju. Nowy herb narodowy został wprowadzony 20 maja 1998 roku. Jest on wzorowany na fladze narodowej, ale zawiera dwie gwiazdy mniej.

Muzułmanie mają zielono-biało-zieloną flagę z zielonym białym półksiężycem pośrodku. Zieleń i półksiężyc reprezentują islam, a biel oznacza pokój. Od 1996 r. istnieje flaga Federacji Bośniacko-Chorwackiej podzielona na trzy pionowe pasy w kolorach czerwonym, białym i zielonym. Biały pas zawiera również herb. Zawiera on jeden bośniacki, jeden chorwacki i jeden europejski symbol.

Flaga Republiki Serbskiej (Republika Srpska) wywodzi się z flagi serbskiej, ale orzeł znajduje się na niebieskim tle i ma koronę. Zwykle jednak wyświetlana jest tylko pozioma flaga w czerwono-niebiesko-białe pasy lub uzupełniona złotym krzyżem z czterema złotymi krzemieniami.

Republika (Kanton) Herzeg-Bosna Chorwatów używa chorwackiej flagi z lekko zmodyfikowanym chorwackim herbem.

Tekst dzięki uprzejmości Flaggenlexikon.de

Anthem

Kompozytor: Dušan Šestić Liryk: n/a

Oto co ChatGPT wie o fladze Bośnia i Hercegowina

Oto, co sztuczna inteligencja mówi o fladze Bośnia i Hercegowina
Flaga narodowa Bośni i Hercegowiny składa się z niebieskiego tła z żółtym trójkątem i czerwonym trójkątem. Flaga została oficjalnie przyjęta w 1992 roku i jest symbolem jedności narodowej Bośniaków. Niebieski trójkąt reprezentuje europejskie korzenie kraju, podczas gdy żółty trójkąt symbolizuje tradycję islamską, a czerwony trójkąt tradycję chrześcijańską.
Oto, co sztuczna inteligencja wie o historii flagi Bośnia i Hercegowina
Flaga narodowa Bośni i Hercegowiny została wprowadzona w 1992 roku jako symbol niepodległości kraju. Składa się z białej gwiazdy na niebieskim polu stojącej na żółtym trójkącie. Kolory symbolizują trzy grupy etniczne Bośni i Hercegowiny: niebieski oznacza muzułmanów, żółty Chorwatów, a biały Serbów.
Oto jak sztuczna inteligencja opisuje flagę Bośnia i Hercegowina
Flaga narodowa Bośni i Hercegowiny to trójkątny sztandar podzielony na trzy równe poziome pasy. Górny pas jest biały, środkowy niebieski, a dolny czerwony. Pośrodku sztandaru znajduje się złota sześcioramienna gwiazda. Gwiazda jest symbolem jedności i solidarności narodu bośniackiego. Flaga jest symbolem nadziei i pokoju dla kraju.

Odkryj coś nowego

Losowe flagi z naszej dużej bazy danych flag. Pozwól, że cię zaskoczymy.