Flaga Burkina Faso

Flaga Burkina Faso, Flaga Burkina Faso
Współczynnik kształtu:
2:3
Symbol weksylologiczny:
Flaga narodowa na lądzie
Kraj:
Burkina Faso
Kapitał:
Wagadugu
Rozmiar:
274.000 km²
Ludność:
13.574.820
Kontynent:
Afryka
Języki:
Francuski; lingua franca Mooré, Djoula, Fulfulde
Waluta:
Communaute Financiere Africaine Franc (XOF
Flaga przyjęta w dniu:
03.08.1984

Posłuchaj hymnu

Najlepszy sprzedawca w naszym flagowym sklepie

Burkina Faso Flagge 90x150 cm

Burkina Faso Flagge 90x150 cm

9,90 €

Pokaż w sklepie
Burkina Faso Tischflagge 10x15 cm

Burkina Faso Tischflagge 10x15 cm

4,99 €

Pokaż w sklepie
Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.

Wiedza podstawowa

Flaga Górnej Wolty została wprowadzona 09.12.1959 r. i przyjęta dla niepodległej Górnej Wolty. Widniały na niej trzy poziome pasy w kolorach czarnym, białym i czerwonym. Te trzy kolory oznaczały trzy ramiona rzeki Volta (Czerwona Volta, Biała Volta i Czarna Volta).

Po zamachu stanu Sankary (04.08.1983), Górna Wolta została przemianowana na Burkina Faso (Kraj Nieprzekupnych) dokładnie rok później, a poprzednia flaga została zniesiona jako rzekomo neokolonialny symbol. Nowa flaga została wprowadzona 04.08.1984. Przedstawia ona kolory panafrykańskie, dwa poziome pasy w kolorze czerwonym i zielonym z żółtą gwiazdą pośrodku. Gwiazda ma symbolizować rewolucyjny charakter nowych władców. Zieleń oznacza żyzność kraju, a czerwień krew przelaną w walce o niepodległość.

Kolory zielony, żółty i czerwony to kolory panafrykańskie: około 1900 roku rozpoczął się ruch panafrykański, który chciał podkreślić podobieństwa wszystkich ludzi o czarnym kolorze skóry. Polityczna jedność Afryki jest reprezentowana przez triadę kolorów zielony-żółty-czerwony, którą wiele państw afrykańskich przyjęło na swoich flagach po uzyskaniu niepodległości. Pierwszym krajem, który to zrobił, była Ghana w 1957 r., która jest uważana za źródło barw narodowych Athiopii (Abisynii), najstarszego niepodległego państwa w Afryce.

W dniu 04.05.1961 r. przyjęto herb narodowy. Składał się on z niebieskiej tarczy z mniejszą tarczą (tarczą serca) w centrum w barwach narodowych, ze złotymi inicjałami kraju (RHV ? République de Haute-Volta). Po lewej i prawej stronie tarczy sercowej biały koń jako uchwyt tarczy, poniżej rośliny sorgo i dwie motyki. Za tarczą sercową dwie skrzyżowane włócznie, a nad nimi motto państwowe na sztandarze: "Unité, Travail, Justice" => "Jedność, Praca, Sprawiedliwość". W wyniku zamachu stanu Lamizana (04.01.1966), herb został zmieniony w 1967 roku. Usunięto niebieską tarczę, a rośliny sorgho przesunięto daleko w lewo i w prawo. W miejscu motyk pojawiła się otwarta księga. Sztandar nad tarczą sercową nosił nazwę kraju. Poniżej tarczy dodano sztandar z nowym mottem państwa: "Unité, Progress, Justice" => "Jedność, Postęp, Sprawiedliwość". 4 sierpnia 1984 r. wraz z nową flagą przyjęto nowy marksistowski herb. Przedstawia on teraz czerwone koło zębate na żółtym tle, a w nim motykę skrzyżowaną z pistoletem maszynowym (kałasznikowem), otwartą książkę i czerwoną gwiazdę. Po lewej i prawej stronie koło zębate jest otoczone roślinami sorgo, a poniżej znajduje się sztandar z nowym mottem narodowym: "La Patrie ou la Mort, nous vaincrons" => "Ojczyzna lub śmierć, podbijamy".

Burkina Faso prawdopodobnie wprowadziła nowy, "obywatelski" herb w związku z nową konstytucją w 1991 roku. Odpowiada on herbowi z lat 1967-1984, ale tarcza serca przedstawia obecną, wciąż obowiązującą flagę z 1984 roku.

Tekst dzięki uprzejmości Flaggenlexikon.de

Dwa równe poziome pasy (czerwony i zielony) z żółtą pięcioramienną gwiazdą pośrodku, wykorzystując w ten sposób popularne panafrykańskie kolory Etiopii.

Anthem

Kompozytor: Thomas Sankara Liryk: Thomas Sankara

Oto co ChatGPT wie o fladze Burkina Faso

Oto, co sztuczna inteligencja mówi o fladze Burkina Faso
Flaga Burkina Faso składa się z dwóch poziomych pasów równej wielkości, górnego czerwonego i dolnego zielonego. Czerwony pas symbolizuje odwagę i niezależność kraju, podczas gdy zielony pas reprezentuje nadzieję i płodność kraju. Pośrodku flagi znajduje się żółta gwiazda, która symbolizuje jedność kraju.
Oto, co sztuczna inteligencja wie o historii flagi Burkina Faso
Flaga narodowa Burkina Faso została wprowadzona 4 sierpnia 1984 roku. Zawiera kolory czerwony, zielony i żółty, które były również używane we fladze dawnej Górnej Wolty. Flaga symbolizuje jedność kraju i nadzieję na lepszą przyszłość.
Oto jak sztuczna inteligencja opisuje flagę Burkina Faso
Flaga narodowa Burkina Faso składa się z dwóch pionowych pasów o równej wysokości w kolorach czerwonym i zielonym. Lewy, czerwony pas jest dwa razy szerszy niż prawy, zielony pas. Pośrodku flagi znajduje się biała, pięcioramienna gwiazda. W każdym zębie gwiazdy znajduje się żółty pięciokąt. Flaga symbolizuje powstanie ludowe, które zakończyło się rewolucją w 1983 roku. Czerwony pasek symbolizuje krew przelaną w walce, podczas gdy zielony pasek odnosi się do nadziei na lepszą przyszłość.

Odkryj coś nowego

Losowe flagi z naszej dużej bazy danych flag. Pozwól, że cię zaskoczymy.