Flaga Burkina Faso

Flaga Burkina Faso, Flaga Burkina Faso
Współczynnik kształtu:
2:3
Symbol weksylologiczny:
Flaga narodowa na lądzie
Kraj:
Burkina Faso
Kapitał:
Ouagadougou
Rozmiar:
274.000 km²
Ludność:
13.574.820
Kontynent:
Afryka
Języki:
Francuski; lingua franca Mooré, Djoula, Fulfulde
Waluta:
Communaute Financiere Africaine Franc (XOF
Flaga przyjęta w dniu:
03.08.1984

Posłuchaj hymnu

Najlepszy sprzedawca w naszym flagowym sklepie

Burkina Faso Stockflagge 30x45 cm

Burkina Faso Stockflagge 30x45 cm

4,99 €

Pokaż w sklepie
Burkina Faso Flagge 90x150 cm

Burkina Faso Flagge 90x150 cm

9,90 €

Pokaż w sklepie
Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.

Wiedza podstawowa

Flaga Górnej Wolty została wprowadzona 09.12.1959 roku i przyjęta dla niepodległej Górnej Wolty. Widniały na nim trzy poziome pasy w kolorze czarnym, białym i czerwonym. Trzy kolory symbolizowały trzy ramiona rzeki Wolty (Czerwona Wolta, Biała Wolta i Czarna Wolta).
Po puczu Sankary (04.08.1983), dokładnie rok później Górna Wolta została przemianowana na Burkina Faso (Kraj Niezłomnych), a poprzednia flaga została zniesiona jako rzekomo neokolonialny symbol. W ten sposób nowa flaga została wprowadzona 04.08.1984 r. Widać na nim barwy panafrykańskie, dwa poziome pasy w kolorze czerwonym i zielonym z żółtą gwiazdą pośrodku. Gwiazda ma symbolizować rewolucyjny charakter nowych władców. Kolor zielony oznacza urodzajność kraju, a czerwony krew przelaną w walce o niepodległość.
Kolory zielony, żółty i czerwony to kolory panafrykańskie: Około 1900 roku rozpoczął się ruch panafrykański, który chciał podkreślić wspólne cechy wszystkich ludzi o czarnym kolorze skóry. Polityczną jedność Afryki reprezentuje triada kolorów zielony-żółty-czerwony, którą wiele państw afrykańskich przyjęło w swoich flagach po uzyskaniu niepodległości. Pierwszym krajem, który tego dokonał, była Ghana w 1957 roku, która jest uznawana za źródło barw narodowych Athiopii (Abisynii), najstarszego niepodległego państwa w Afryce.
W dniu 04.05.1961 r. przyjęto godło państwowe. Składał się on z niebieskiej tarczy z mniejszą tarczą (tarczą sercową) w centrum w barwach narodowych, na której widniały złote inicjały państwa (RHV ? République de Haute-Volta). Po lewej i prawej stronie tarczy serca biały koń jako uchwyt tarczy, poniżej rośliny sorga i dwie motyki. Za tarczą serca dwie skrzyżowane włócznie, a nad nimi dewiza państwowa w formie transparentu: "Unité, Travail, Justice" => "Jedność, Praca, Sprawiedliwość". W wyniku puczu Lamizana (04.01.1966) w 1967 roku zmieniono herb. Niebieska tarcza została usunięta, rośliny sorgho przesunięte daleko w lewo i prawo. W miejscu motków pojawiła się otwarta książka. Na banerze nad tarczą serca widniała nazwa kraju. Poniżej tarczy dodano transparent z nową dewizą państwową: "Unité, Progress, Justice" => "Jedność, Postęp, Sprawiedliwość". 4 sierpnia 1984 roku wraz z nową flagą przyjęto nowy marksistowski herb. Obecnie przedstawia czerwone koło zębate z żółtym tłem, w nim motyka skrzyżowana z pistoletem maszynowym (kałasznikowem), otwarta książka i czerwona gwiazda. Po lewej i prawej stronie koło zębate otoczone jest roślinami sorgo, a poniżej widnieje transparent z nowym hasłem narodowym: "La Patrie ou la Mort, nous vaincrons" => "Ojczyzna lub śmierć, zdobywamy".
Burkina Faso prawdopodobnie wprowadziła nowy, "obywatelski" herb w związku z nową konstytucją w 1991 roku. Odpowiada on herbowi z lat 1967-1984, ale na tarczy serca widnieje obecna, wciąż obowiązująca flaga z 1984 roku.

Tekst dzięki uprzejmości Flaggenlexikon.de

Dwa równe poziome pasy (czerwony i zielony) z żółtą pięcioramienną gwiazdą w środku, wykorzystując w ten sposób popularne panfrykańskie barwy Etiopii.

Anthem

Kompozytor: Thomas Sankara Liryk: Thomas Sankara

Odkryj coś nowego

Losowe flagi z naszej dużej bazy danych flag. Pozwól, że cię zaskoczymy.