Flaga Indie

Flaga Indie, Flaga Indie
Współczynnik kształtu:
2:3
Symbol weksylologiczny:
Flaga narodowa na lądzie
Kraj:
Indie
Kapitał:
New Delhi
Rozmiar:
3.287.000 km²
Ludność:
1.065.070.607
Kontynent:
Azja
Języki:
Hindi plus 17 innych uznanych języków, angielski jako język narodowy
Waluta:
Rupia indyjska (INR)
Flaga przyjęta w dniu:
21.07.2047

Posłuchaj hymnu

Najlepszy sprzedawca w naszym flagowym sklepie

Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.

Wiedza podstawowa

Indyjska flaga narodowa, potocznie zwana trójkolorową, to pozioma prostokątna trójkolorowa flaga Indii w kolorze szafranowym, białym i zielonym z Ashoka Chakra, kołem z 24 szprychami, w kolorze granatowym pośrodku.

Flaga została przyjęta w obecnej formie na posiedzeniu Zgromadzenia Konstytucyjnego w dniu 22 lipca 1947 roku i stała się oficjalną flagą Dominium Indii w dniu 15 sierpnia 1947 roku. Flaga została następnie zachowana jako flaga Republiki Indii. W Indiach termin "trójkolorowy" prawie zawsze odnosi się do indyjskiej flagi narodowej. Flaga jest oparta na fladze Swaraj, fladze Indyjskiego Kongresu Narodowego zaprojektowanej przez Pingali Venkayya.


Zgodnie z prawem flaga musi być wykonana z khadi, specjalnego rodzaju ręcznie przędzonej tkaniny lub jedwabiu spopularyzowanego przez Mahatmę Gandhiego. Proces produkcji i specyfikacje flagi są ustalane przez Bureau of Indian Standards. Prawo do produkcji flagi posiada Komisja Rozwoju Khadi i Przemysłu Wiejskiego, która przyznaje je grupom regionalnym. Od 2009 roku jedynym producentem flagi jest Karnataka Khadi Gramodyoga Samyukta Sangha.


Używanie flagi jest regulowane przez kodeks flagowy Indii i inne przepisy dotyczące emblematów narodowych. Pierwotny kodeks zabraniał używania flagi przez osoby prywatne, z wyjątkiem świąt narodowych, takich jak Dzień Niepodległości i Dzień Republiki. W 2002 r., po wysłuchaniu prywatnego obywatela, Naveena Jindala, Sąd Najwyższy Indii nakazał indyjskiemu rządowi zmianę prawa, aby umożliwić korzystanie z flagi przez osoby prywatne. Następnie Gabinet Unii Indii zmienił prawo, zezwalając na ograniczone użycie. W 2005 r. kodeks został ponownie zmieniony, aby umożliwić pewne dodatkowe zastosowania, w tym dostosowanie do niektórych elementów odzieży. Kodeks flagowy reguluje również protokół dotyczący wywieszania flagi i jej używania w połączeniu z innymi flagami narodowymi i innymi niż narodowe.

Tekst dzięki uprzejmości Flaggenlexikon.de

Trzy równe poziome pasy (szafranowy/ciemnopomarańczowy, biały, zielony) z niebieską czakrą (24-ramienne koło) w środku flagi.

Znaczenie

Szafranowo-pomarańczowy symbolizuje poświęcenie i odwagę; biały symbolizuje prawdę i pokój; zielony symbolizuje wiarę i rozwój. Czakra Dharma (Ashoka) w centrum przypomina o życiu w ruchu i śmierci w stagnacji. 24 szprychy przypominają nam o 24 godzinach dnia. Istnieją inne interpretacje szafranowo-żółtych i zielonych kolorów na fladze.

Kolory flagi

Safran
HEX
#FF9933
RGB
255, 153, 51
CMYK
0, 49, 96, 0
RAL
1033
Pantone
1495
Weiß
HEX
#FFFFFF
RGB
255, 255, 255
CMYK
0, 0, 0, 0
RAL
9010
Grün
HEX
#138808
RGB
19, 136, 8
CMYK
66, 0, 100, 9
RAL
6037
Pantone
362
Blau
HEX
#000080
RGB
0, 0, 128
CMYK
99, 98, 0, 35
RAL
5002
Pantone
2755

Oto co ChatGPT wie o fladze Indie

Oto, co sztuczna inteligencja mówi o fladze Indie
Flaga narodowa Indii, zwana również trójkolorową, została przyjęta przez Zgromadzenie Konstytucyjne Indii 22 lipca 1947 roku. Flaga składa się z trzech równomiernie ułożonych pionowo pasów w kolorach szafranowym, białym i zielonym. Szafranowy pas symbolizuje męstwo i odwagę, biały pas czystość i prawdomówność, a zielony pas płodność, wzrost i niezależność. Pośrodku flagi znajduje się niebieskie koło Dharmy, reprezentujące duchowe wartości kraju.
Oto, co sztuczna inteligencja wie o historii flagi Indie
Pierwsza flaga narodowa Indii została wprowadzona przez Indyjski Kongres Narodowy 22 lipca 1947 roku. Składała się ona z pomarańczowego pasa, białego pasa i zielonego pasa ułożonych pionowo. Flaga została uzupełniona o Dharma Chakra, 24-ramienne koło, przedstawione w centrum flagi. W 1947 roku flaga została uznana za oficjalną flagę Indii. Od tego czasu przeszła kilka zmian, choć Dharma Chakra i kolory zawsze pozostawały takie same. Dziś flaga narodowa Indii jest symbolem narodowej jedności i tożsamości kraju.
Oto jak sztuczna inteligencja opisuje flagę Indie
Flaga narodowa Indii to poziomy trójkolorowy pas w kolorze szafranowym, białym i zielonym. Górny szafranowy pas symbolizuje odwagę i siłę narodu indyjskiego. Biały pas pośrodku symbolizuje prawdomówność, pokój i czystość kraju. Zielony pas na dole symbolizuje płodność, wzrost i niezależność. W centrum flagi znajduje się Dharma Chakra, 24-ramienne koło reprezentujące wartości narodu indyjskiego.

Odkryj coś nowego

Losowe flagi z naszej dużej bazy danych flag. Pozwól, że cię zaskoczymy.