Flaga Polska

Flaga Polska, Flaga Polska
Współczynnik kształtu:
5:8
Symbol weksylologiczny:
Flaga narodowa na lądzie
Kraj:
Polska
Kapitał:
Warszawa
Rozmiar:
312.678 km²
Ludność:
38.626.349
Kontynent:
Europa
Języki:
Polski
Waluta:
Złoty (PLN)
Flaga przyjęta w dniu:
31.07.1919

Posłuchaj hymnu

Najlepszy sprzedawca w naszym flagowym sklepie

Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.

Wiedza podstawowa

Flaga Polski została wprowadzona w 1919 roku i jest regulowana jako symbol państwowy przez Konstytucję RP od 1997 roku. Od 2004 roku 2 maja obchodzony jest w Polsce Dzień Flagi.

Opis flagi Polski

Flaga narodowa Polski to poziomo dwudzielna flaga w kolorach białym i czerwonym. Flaga narodowa używana przy oficjalnych okazjach zawiera również polskie godło narodowe pośrodku białego pasa. Odcień czerwieni nie został początkowo określony po wprowadzeniu flagi w 1919 roku. Dopiero w 1921 r. Ministerstwo Spraw Wojskowych opublikowało broszurę "Godło i flaga Rzeczypospolitej Polskiej", w której określono kolor fioletowy. Jednak w 1928 r. Prezydent RP nalegał, aby właściwym kolorem był vermilion. Kolor ten utrzymał się do 1980 r., zanim 31 stycznia 1980 r. Sejm RP ustalił kolory flagi na czerwony, zgodnie ze standardami Międzynarodowej Komisji Oświetleniowej.

Historia polskiej flagi

Od początku XIII wieku biały orzeł jest symbolem Polski. W połączeniu z czerwoną tarczą herbową stał się podstawą wielu flag i chorągwi kraju i jego władców.

Od 1815 r. dawne Księstwo Warszawskie istniało jako Polska Kongresowa w unii personalnej z Imperium Rosyjskim. Było to również widoczne we fladze. Biały polski orzeł znajdował się na czerwonym tle na białej fladze z niebieskim krzyżem św. Andrzeja, symbolem carskiej Rosji. Flaga ta obowiązywała do 1918 roku.

Już podczas powstania listopadowego 1830/31 r. Polacy używali znanej obecnie biało-czerwonej flagi. Podczas powstania styczniowego w 1863 r. do białego pasa dodano herb.

Obecna flaga została oficjalnie wprowadzona 1 sierpnia 1919 roku. Kiedy została wprowadzona, można ją było odróżnić od starej czechosłowackiej flagi jedynie po proporcjach, ale te ostatnie zostały zmienione w 1920 roku.

Podczas okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej polska Armia Krajowa używała biało-czerwonej flagi z dodatkiem tak zwanej Kotwicy. Po wojnie stara flaga narodowa została przywrócona 20 marca 1956 roku.

Źródło: Wikipedia

Anthem

Kompozytor: traditionelle Melodie Liryk: Józef Wybicki

Oto co ChatGPT wie o fladze Polska

Oto, co sztuczna inteligencja mówi o fladze Polska
Flaga Polski jest symbolem polskiej narodowości i narodu polskiego. Składa się z dwóch równych poziomych pasów w kolorze białym i czerwonym oraz białego orła pośrodku. Biały orzeł jest symbolem polskiej monarchii, a biało-czerwona kombinacja kolorów reprezentuje polskie barwy. Flaga jest symbolem wspólnoty i dążenia Polski do wolności.
Oto, co sztuczna inteligencja wie o historii flagi Polska
Polska flaga narodowa jest symbolem polskiej dumy narodowej i została po raz pierwszy użyta w 1919 roku. Składa się z dwóch poziomych pasów równej wielkości w kolorze białym i czerwonym i została oficjalnie uznana za flagę narodową. Kolory flagi nawiązują do trójkolorowej flagi Polski, która była używana jako symbol narodu polskiego od XIX wieku.
Oto jak sztuczna inteligencja opisuje flagę Polska
Flaga narodowa Polski składa się z dwóch poziomych pasów równej wielkości. Górny pas jest biały, a dolny czerwony. Pośrodku znajduje się biały orzeł ze złotą koroną na głowie. Flaga symbolizuje naród polski i jest symbolem jedności narodowej. Jest również symbolem wolności i polskiego patriotyzmu.

Odkryj coś nowego

Losowe flagi z naszej dużej bazy danych flag. Pozwól, że cię zaskoczymy.