Flaga Uzbekistan

Flaga Uzbekistan, Flaga Uzbekistan
Współczynnik kształtu:
1:2
Symbol weksylologiczny:
Flaga narodowa na morzu, flaga cywilna i flaga służbowa na lądzie
Kraj:
Uzbekistan
Kapitał:
Taszkent
Rozmiar:
447.000 km²
Ludność:
26.410.416
Kontynent:
Asia
Języki:
uzbecki; rosyjski
Waluta:
Suma Uzbekistanu (UZS)
Flaga przyjęta w dniu:
17.11.1991

Posłuchaj hymnu

Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.

Trzy poziome pasy jednakowej wielkości (niebieski, biały, zielony), oddzielone wąskimi czerwonymi obwódkami; na niebieskim polu znajduje się biały półksiężyc i 12 małych białych pięcioramiennych gwiazd.

Znaczenie

Niebieski symbolizuje wodę i niebo, biały - czystość i pokój; zielony - naturę i płodność (ale jest też interpretowany jako znak islamu). Dwa cienkie czerwone paski biegną przez flagę prawie jak żyły poniżej i powyżej białego paska. Te paski faktycznie symbolizują krew życiową narodu, która intymnie łączy wszystkie obszary symboliczne. U góry po lewej stronie znajduje się biały półksiężyc i dwanaście małych gwiazd. Choć półksiężyc uważany jest za znak islamu, w tej fladze symbolizuje odrodzenie Republiki Uzbekistanu. Symbolika 12 gwiazd jest nieco kontrowersyjna. Symbolizują one albo 12 miesięcy kalendarza albo/i 12 prowincji Uzbekistanu. Flaga od 18 listopada 1991 r.

Anthem

Kompozytor: Mutal Burhanov Liryk: Abdulla Aripov

Odkryj coś nowego

Losowe flagi z naszej dużej bazy danych flag. Pozwól, że cię zaskoczymy.