Flaga Barbados

Flaga Barbados, Flaga Barbados
Współczynnik kształtu:
2:3
Symbol weksylologiczny:
Flaga narodowa na lądzie, flaga handlowa i służbowa na morzu
Kraj:
Barbados
Kapitał:
Bridgetown
Rozmiar:
431 km²
Ludność:
278.289
Kontynent:
Ameryka Północna, Ameryka Środkowa
Języki:
Angielski
Waluta:
Dolar Barbadosu (BBD)
Flaga przyjęta w dniu:
29.11.1966

Posłuchaj hymnu

Najlepszy sprzedawca w naszym flagowym sklepie

Barbados Wappenaufnäher / Patch

Barbados Wappenaufnäher / Patch

2,90 €

Pokaż w sklepie
Barbados Aufkleber 8 x 5 cm

Barbados Aufkleber 8 x 5 cm

0,70 €

Pokaż w sklepie
Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.

Wiedza podstawowa

Do 1965 r. Barbados, jako kolonia brytyjska, używał niebieskiej brytyjskiej flagi służbowej (Blue Ensign) z odznaką w falującej części flagi. Odznaka przedstawiała Neptuna, boga morza, jadącego na dwóch koniach morskich z trójzębem w prawej ręce na białym dysku. Końcówka trójzębu pojawia się dziś w centralnym pasie flagi.

Obecna flaga Barbadosu została oficjalnie wciągnięta na maszt 30 listopada 1966 roku. Została zaprojektowana przez G.W. Prescoda i przedstawia trzy pionowe pasy w kolorach niebieskim, żółtym i niebieskim, a także czarny trójząb pośrodku. Niebieskie pasy symbolizują morze i niebo, a żółty pas pośrodku - piaszczyste plaże. Trzy wierzchołki trójzębu oznaczają trzy zasady rządzenia: Z ludu, z ludem i dla ludu. Uchwyt trójzębu został celowo pominięty. Ma to wyrażać, że Barbados przezwyciężył swoje kolonialne dziedzictwo. Jednak trójząb reprezentuje również bliskie więzi ludzi z morzem.

Herb został nadany Barbadosowi przez brytyjską królową Elżbietę II 21 grudnia 1965 r., zastępując odznakę. Przedstawia on wyrwane z korzeniami "brodate drzewo figowe" w złotej tarczy. Nazwa wyspy pochodzi właśnie od tego drzewa. Hiszpańskie słowo barbados oznacza brodaty. W górnych rogach tarczy znajdują się dwie czerwone orchidee. Ten rodzaj orchidei nazywany jest "Czerwoną Dumą Barbadosu" i jest narodową rośliną państwa. Na tarczy znajduje się hełm z żółtymi i czerwonymi nakładkami. Wystaje z niego ramię miejscowego mężczyzny. Trzyma on w dłoni dwie łodygi trzciny cukrowej. Uchwyty tarczy to delfin i pelikan. Reprezentują one rybołówstwo i dziką przyrodę wyspy. Poniżej znajduje się złoty pas z mottem kraju: "Duma i przemysł" => "Dumny i pracowity".

Tekst dzięki uprzejmości Flaggenlexikon.de

Trzy równe pionowe pasy (niebieski, złoty, niebieski) z czarnym trójzębem na złotym obszarze; trójząb symbolizuje niepodległość i zerwanie z przeszłością pod władzą kolonialną.

Anthem

Kompozytor: C. Van Roland Edwards Liryk: Irving Burgie

Oto co ChatGPT wie o fladze Barbados

Oto, co sztuczna inteligencja mówi o fladze Barbados
Flaga Barbadosu składa się z trzech równomiernie rozłożonych pasów w kolorach niebieskim, złotym i niebieskim. Górny i dolny pas mają równą szerokość i są w kolorze niebieskim. Środkowy pas jest złoty i nieco szerszy niż dwa pozostałe. Pośrodku flagi znajduje się czerwony symbol przedstawiający złotą harfę ze złotą rybą. Symbol ten reprezentuje związek Barbadosu z Irlandią. Flaga została oficjalnie przyjęta w 1966 roku.
Oto, co sztuczna inteligencja wie o historii flagi Barbados
Flaga narodowa Barbadosu została przyjęta 30 listopada 1966 roku. Składa się z trzech poziomych pasów równej wielkości w kolorach niebieskim, złotym i niebieskim. Złoty pas zawiera czerwony trójkąt, przypominający trójkolorową flagę Rewolucji Francuskiej. Trójkąt zawiera biały słup ze złotą Gwiazdą Dawida, przypominając o żydowskim pochodzeniu pierwszych osadników wyspy.
Oto jak sztuczna inteligencja opisuje flagę Barbados
Flaga narodowa Barbadosu to prostokątny sztandar w kolorach niebieskim, złotym i czerwonym. Lewy górny róg jest niebieski, prawy górny róg jest złoty, a dolny róg jest czerwony. Pośrodku flagi znajduje się białe koło w paski składające się z niebieskiego, złotego i czerwonego kwadratu.

Odkryj coś nowego

Losowe flagi z naszej dużej bazy danych flag. Pozwól, że cię zaskoczymy.