Flaga Belgia

Flaga Belgia, Flaga Belgia
Współczynnik kształtu:
13:15
Symbol weksylologiczny:
Flaga obywatelska i flaga handlowa
Kraj:
Belgia
Kapitał:
Bruksela
Rozmiar:
30.528 km²
Ludność:
10.348.276
Kontynent:
Europa
Języki:
holenderski (ok. 6,1 mln), francuski (ok. 4,1 mln), niemiecki (ok. 0,07 mln)
Waluta:
Euro (EUR)
Flaga przyjęta w dniu:
11.10.1831

Posłuchaj hymnu

Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.

Wiedza podstawowa

Flaga Belgii składa się z trzech pionowych pasów: czarnego, żółtego i czerwonego.

Artykuł 193 Konstytucji wspomina o kolorach, ramionach i motcie narodowym:

"Naród belgijski przyjmuje kolory czerwony, żółty i czarny, a jako broń lwa Królestwa Belgii z mottem: Jedność jest siłą".

W dniu 30 września 1830 r. rząd tymczasowy oficjalnie przyjął flagę narodową, która początkowo miała poziomy układ kolorów. Pionowy układ i czarny kolor na maszcie zostały ostatecznie przyjęte 12 października 1831 roku.

Wymiary flagi zostały ustalone na 2,60 m wysokości i 3 m szerokości, pierwotnie dając proporcje starych flag reprezentujących ramiona posiadacza.

Kolory belgijskiej flagi to kolory tarczy dawnego Księstwa Brabancji, które, dopóki istniało, były również kolorami Prowincji Brabancji i nadal są małą bronią Belgii.

Przedstawiał on złotego lwa (żółty) na piaszczystym podłożu (czarny), uzbrojonego (pazury) i marniejącego (język) Gules (czerwony).

Te same kolory, ułożone inaczej, były przypadkowo kolorami hrabstwa Flandrii, pierwszego z księstw "płaskich ziem", które ostatecznie stały się częścią państw książąt Burgundii z rodu Valois dzięki małżeństwu księcia Filipa le Hardi z Małgorzatą Flandryjską (małżeństwo zostało zawarte w 1369 r., ale dopiero w 1384 r. Małgorzata została hrabiną Flandrii, Artois, Nevers, Rethel i (Franche-)Comté of Burgundy Male, po śmierci jej ojca Ludwika de proprio jure).

Hrabstwo Flandrii oraz obecne prowincje Flandrii Wschodniej i Wspólnoty Flamandzkiej nadal noszą lwa uzbrojonego w sable i langued gules, czyli ten sam herb co Brabancja poprzez permutację żółtego i czarnego.

**Kolory te oznaczają "siłę" (czarny), "mądrość" (żółty) i "odwagę" (czerwony).

Oficjalne wymiary flagi zostały ustalone na 2,60 m wysokości i 3 m szerokości, co daje nietypowe proporcje 13:15. Do użytku cywilnego bardziej powszechny jest stosunek 2:3, a ponadto dokładny stosunek nie jest określony w konstytucji.

Nad Pałacem Królewskim w Brukseli znajduje się flaga o proporcjach 4:3, ze względów estetycznych, biorąc pod uwagę perspektywę flagi oglądanej od dołu. Duża flaga o podobnym wzorze często znajduje się pod arkadami Cinquantenaire.

Anthem

Kompozytor: François van Campenhout (1779-1849) Liryk: Charles Rogier (1800-1885), R. Herrmann
Teksty piosenek:

Szlachetna Belgio, wiecznie ukochany kraju,

Do ciebie należą nasze serca, nasze ramiona.

Przez czystą krew, która popłynęła dla ciebie, Ojczyzno,

Przyrzekamy ci jednogłośnie: Będziesz żyła!

Wielka i piękna zawsze żyć będziesz,

A wieczne hasło twej niezłomnej jedności

Twojej niezłomnej jedności będzie:

Za króla, prawo i wolność!

Za króla, sprawiedliwość i wolność!

Za króla, prawo i wolność!

Kolory flagi

Schwarz
HEX
#000000
RGB
0, 0, 0
CMYK
0, 0, 0, 100
Pantone
Black
Gelb
HEX
#FDDA24
RGB
253, 218, 36
CMYK
0, 6, 87, 0
Pantone
Gelb 115
Rot
HEX
#EF3340
RGB
239, 51, 64
CMYK
0, 86, 63, 0
Pantone
Rot 32

Oto co ChatGPT wie o fladze Belgia

Oto, co sztuczna inteligencja mówi o fladze Belgia
Flaga narodowa Belgii jest symbolem jedności kraju. Po raz pierwszy została użyta jako oficjalny symbol kraju w 1831 roku. Flaga przedstawia trzy poziome pasy w kolorach czarnym, żółtym i czerwonym, które reprezentują również kolory herbu Belgii.
Oto, co sztuczna inteligencja wie o historii flagi Belgia
Flaga narodowa Belgii została po raz pierwszy użyta w 1831 roku, kiedy Belgia uzyskała niepodległość. Składa się z trzech poziomych pasów w kolorach czarnym, żółtym i czerwonym. Kolory flagi symbolizują stare kraje Belgii, Brabancję, Flandrię i Liège.
Oto jak sztuczna inteligencja opisuje flagę Belgia
Flaga narodowa Belgii składa się z trzech pionowych pasów równej wielkości. Górny pas jest czarny, środkowy żółty, a dolny czerwony. Pośrodku flagi znajduje się biała pięcioramienna gwiazda. Kolory czarny, żółty i czerwony symbolizują pochodzenie narodu belgijskiego z Niemiec, Holandii i Francji. Pięcioramienna gwiazda reprezentuje pięć regionów kraju: Flandrię, Walonię, Brukselę, Belgię Wschodnią i Belgię Niemieckojęzyczną.

Odkryj coś nowego

Losowe flagi z naszej dużej bazy danych flag. Pozwól, że cię zaskoczymy.