Flaga Bhutan

Flaga Bhutan, Flaga Bhutan
Współczynnik kształtu:
2:3
Symbol weksylologiczny:
Flaga narodowa na lądzie
Kraj:
Bhutan
Kapitał:
Thimphu
Rozmiar:
46.500 km²
Ludność:
2.185.569
Kontynent:
Asia
Języki:
Dzongkha (język urzędowy), angielski jako urzędowy język narodowy
Waluta:
Ngultrum (BTN); rupia indyjska (INR)
Flaga przyjęta w dniu:
07.06.1972

Posłuchaj hymnu

Najlepszy sprzedawca w naszym flagowym sklepie

Bhutan Wappenaufnäher / Patch

Bhutan Wappenaufnäher / Patch

2,90 €

Pokaż w sklepie
Bhutan Flagge 90x150 cm

Bhutan Flagge 90x150 cm

9,90 €

Pokaż w sklepie
Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.

Wiedza podstawowa

Flaga znana jest od XIX wieku. Jest on podzielony po przekątnej i przedstawia białego smoka na środku ? ponad wszystkim innym. Tybetańskie słowo określające Bhutan to "Druk Yul", co oznacza "Smocze Królestwo". Pierwotnie na fladze widniały kolory pomarańczowo-czerwony i czerwono-brązowy.Około 1962 roku dokonano zmian na fladze. Smok nad ukośnym podziałem patrzy teraz z dala od masztu, a czerwonawy brąz we fladze został zastąpiony szafranową żółcią.Smok trzyma orb w każdym ze swoich kłów i reprezentuje wszechświat. Mówi się, że kula, którą smok trzyma nieco w górze, to glob, a na niektórych przedstawieniach wybuchają z niej nawet płomienie. Szafranowa żółć oznacza światową władzę króla, podobnie jak na całym Dalekim Wschodzie, a pomarańczowo-czerwona - duchową władzę buddyzmu. Kolor biały uosabia czystość i uczciwość. Flaga jest również często wyświetlana w formacie 2:3.Godło narodowe Bhutanu zostało przeprojektowane w 1980 roku. Występuje wyłącznie w kolorach czarnym i białym. Przedstawia "Khorlo", buddyjskie koło doktryny, czyli koło prawa, symbol władzy monarchii. Koło jest chronione przez dwa smoki. Oznaczają one odpowiednio władzę świecką i duchową. Poniżej koła, pomiędzy smokami, znajduje się kwiat lotosu, buddyjski emblemat. Nad kołem znajduje się kamień szlachetny "Umbrella". Według innych źródeł wizerunek ten to parasol, buddyjski emblemat ochrony, ale ta interpretacja jest prawdopodobnie nieco niefortunnym dosłownym tłumaczeniem słowa "parasol". Cztery rogi herbu oznaczają prowincje Bhutanu.

Tekst dzięki uprzejmości Flaggenlexikon.de

Diagonalnie podzielone; górny trójkąt szafranowożółty, dolny pomarańczowy. Na linii podziału znajduje się narysowany czarno-biały smok oddalający się od masztu.

Znaczenie

Szafranowa żółć symbolizuje królewskość. Smok jest głęboko zakorzeniony w mitologii kraju Bhutan, gdzie grzmoty uważano za krzyk "smoków gromu" (Druk). Jego biały kolor symbolizuje jego czystość. Chrapliwa głowa smoka symbolizuje jego siłę. W jego szponach znajdują się klejnoty, które symbolizują bogactwo. Smok ten chroni królestwo Bhutanu (które w języku nepalskim nazywane jest "Druk"). Klasztor zwany Druk powstał około 1200 roku, a członkowie tej grupy religijnej byli konsekwentnie nazywani Drukpami. Kolor pomarańczowy jest reprezentatywny dla klasztoru Drukpas i wiary buddyjskiej. Ukośny równy podział flagi symbolizuje harmonijną symbiozę między królewskim domem Wangczuków a religią.

Anthem

Kompozytor: Aku Tongmi Liryk: Gyaldun Dasho Thinley Dorji

Odkryj coś nowego

Losowe flagi z naszej dużej bazy danych flag. Pozwól, że cię zaskoczymy.