Flaga Bhutan

Flaga Bhutan, Flaga Bhutan
Współczynnik kształtu:
2:3
Symbol weksylologiczny:
Flaga narodowa na lądzie
Kraj:
Bhutan
Kapitał:
Thimphu
Rozmiar:
46.500 km²
Ludność:
2.185.569
Kontynent:
Azja
Języki:
Dzongkha (język urzędowy), angielski jako oficjalny język narodowy
Waluta:
Ngultrum (BTN); Rupia indyjska (INR)
Flaga przyjęta w dniu:
07.06.1972

Posłuchaj hymnu

Najlepszy sprzedawca w naszym flagowym sklepie

Bhutan Stockflagge 30x45 cm

Bhutan Stockflagge 30x45 cm

4,99 €

Pokaż w sklepie
Bhutan Pin

Bhutan Pin

2,50 €

Pokaż w sklepie
Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.

Wiedza podstawowa

Flaga jest znana od XIX wieku. Jest podzielona po przekątnej i przedstawia białego smoka pośrodku - ponad wszystkim innym. Tybetańskie słowo oznaczające Bhutan to "Druk Yul", co oznacza "Królestwo Smoka". Pierwotnie flaga miała kolory pomarańczowo-czerwony i czerwono-brązowy. Około 1962 r. wprowadzono zmiany we fladze. Smok nad ukośnym podziałem patrzy teraz z dala od masztu, a czerwonawo-brązowy kolor flagi został zastąpiony szafranowo-żółtym. Smok trzyma kulę w każdym ze swoich kłów i reprezentuje wszechświat. Kula, którą smok trzyma nieco w górze, jest uważana za kulę ziemską, a na niektórych obrazach nawet buchają z niej płomienie. Żółty szafran oznacza światową władzę króla, podobnie jak na całym Dalekim Wschodzie, a pomarańczowo-czerwony - duchową moc buddyzmu. Biały kolor uosabia czystość i uczciwość. Flaga jest również często wyświetlana w formacie 2:3. Godło narodowe Bhutanu zostało przeprojektowane w 1980 roku. Występuje wyłącznie w kolorach czarnym i białym. Przedstawia "Khorlo", buddyjskie koło doktryny lub koło prawa, symbol władzy monarchii. Koło jest chronione przez dwa smoki. Oznaczają one odpowiednio władzę świecką i duchową. Poniżej koła, pomiędzy smokami, znajduje się kwiat lotosu, buddyjski emblemat. Nad kołem znajduje się kamień szlachetny "Parasol". Według innych źródeł obraz ten przedstawia parasol, buddyjski emblemat ochrony, ale ta interpretacja jest prawdopodobnie nieco niefortunnym dosłownym tłumaczeniem słowa "parasol". Cztery rogi herbu oznaczają prowincje Bhutanu.

Tekst dzięki uprzejmości Flaggenlexikon.de

Podzielony po przekątnej; górny trójkąt jest szafranowo-żółty, dolny pomarańczowy. Na linii podziału znajduje się czarno-biały smok oddalający się od masztu.

Znaczenie

Szafranowa żółć symbolizuje królewskość. Smok jest głęboko zakorzeniony w mitologii kraju Bhutanu, gdzie grzmot był uważany za krzyk "smoków grzmotu" (Druk). Jego biały kolor symbolizuje czystość. Warcząca głowa smoka symbolizuje jego siłę. Jego pazury trzymają klejnoty, które symbolizują bogactwo. Smok ten chroni królestwo Bhutanu (które w języku nepalskim nazywa się "Druk"). Klasztor zwany Druk powstał około 1200 roku, a członkowie tej grupy religijnej byli konsekwentnie nazywani Drukpas. Kolor pomarańczowy reprezentuje klasztor Drukpas i wiarę buddyjską. Ukośny równy podział flagi symbolizuje harmonijną symbiozę między królewskim domem Wangchuków a religią.

Anthem

Kompozytor: Aku Tongmi Liryk: Gyaldun Dasho Thinley Dorji

Oto co ChatGPT wie o fladze Bhutan

Oto, co sztuczna inteligencja mówi o fladze Bhutan
Flaga narodowa Bhutanu jest symbolem dumy narodowej tego kraju. Składa się z białego smoka na czerwono-pomarańczowym tle. Smok symbolizuje ducha królestwa oraz godność i odwagę mieszkańców Bhutanu. Pomarańczowe tło symbolizuje buddyjskie nauki i spokój kraju.
Oto, co sztuczna inteligencja wie o historii flagi Bhutan
Flaga narodowa Bhutanu została przyjęta przez 4. Druk Desi Tenzina Rabgye 17 grudnia 1774 roku. Składa się ona z białego smoka na pomarańczowym tle symbolizującym herb Druk. Biały smok reprezentuje zakon Drukpa Kagyu, który odgrywa ważną rolę w Bhutanie. Pomarańczowe tło symbolizuje spokój i godność kraju.
Oto jak sztuczna inteligencja opisuje flagę Bhutan
Flaga narodowa Bhutanu jest czerwona z białym smokiem umieszczonym w górnej środkowej części flagi. Smok symbolizuje potęgę królestwa. Górna część flagi jest biała, a dolna pomarańczowa. Na białej części znajduje się pomarańczowe koło reprezentujące druk, herb królestwa. Pomarańczowy okrąg jest otoczony przez dwa białe berła.

Odkryj coś nowego

Losowe flagi z naszej dużej bazy danych flag. Pozwól, że cię zaskoczymy.