Flaga Chiny

Flaga Chiny, Flaga Chiny
Współczynnik kształtu:
2:3
Symbol weksylologiczny:
Flaga narodowa na morzu, flaga cywilna i flaga służbowa na lądzie
Kraj:
Chiny
Kapitał:
Pekin (Beijing)
Rozmiar:
9.597.995 km²
Ludność:
1.298.847.624
Kontynent:
Azja
Języki:
Chiński standardowy (\Putonghua\) oraz ponad sto różnych języków i dialektów mniejszości narodowych.
Waluta:
Yuan (CNY)
Flaga przyjęta w dniu:
30.09.1949

Posłuchaj hymnu

Najlepszy sprzedawca w naszym flagowym sklepie

Chile Pin

Chile Pin

2,50 €

Pokaż w sklepie
Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.

Wiedza podstawowa

Flaga Cesarstwa Chińskiego była jednolicie żółta z niebieskim smokiem pośrodku. Kolor żółty jest kolorem ludu mandżurskiego, a także mandżurskiej dynastii Qing, która rządziła Chinami od 1644 do 1912 roku. Smok reprezentuje Wschód. Flaga w stylu europejskim została wprowadzona dopiero w 1880 roku. Wcześniej chińskie flagi miały kształt proporczyków.

W 1912 roku monarchia została obalona i proklamowano republikę. W tym kontekście wprowadzono nową flagę. Widniało na niej pięć poziomych pasów w kolorach czerwonym, żółtym, niebieskim, białym i czarnym. Pięć kolorów miało reprezentować pięć ras Chin: Czerwony = Chińczycy Han, Żółty = Mandżurowie, Niebieski = Mongołowie, Biały = Tybetańczycy, Czarny = Turkiestan (Ujgurzy). Co ważne, czerwień Han, nowego narodu państwowego, znajdowała się na szczycie.

Już w 1895 r. zorganizował się ruch reformatorski, Chińskie Towarzystwo Regeneracji. Flaga tej organizacji była jednolicie niebieska, z białym dwunastopromiennym słońcem w centrum. W 1912 roku powstała Narodowa Partia Republikańska Guomindang. Guomindang wybrał jednolitą czerwoną flagę z niebieską flagą Towarzystwa Regeneracji w górnym rogu. W długiej wojnie domowej Guomindang ostatecznie zwyciężył w 1928 roku. Flaga Guomindangu stała się nową flagą narodową.

W 1935 r. komunistom udało się zająć prowincję Shanxi. Ich "Armia Ludowo-Wyzwoleńcza" używała jednolitej czerwonej flagi ze złotą gwiazdą w górnym rogu i cyframi "1" i "8". Upamiętniają one datę powstania sił zbrojnych, 1 sierpnia 1928 r. Flaga ta do dziś jest flagą morską i wojenną Czerwonych Chin. W 1931 r. Japończycy zajęli Mandżurię, tworząc satelickie państwo Mandżukuo. W 1937 r. wybuchła druga wojna chińsko-japońska i Japonia zajęła dużą część Chin. Pro-japoński rząd Chin został ustanowiony w Nanking (Nankin) do 1945 roku, kiedy to Japończycy opuścili kraj. Rząd ten nadal używał flagi Guomindangu, ale z dodatkiem żółtego proporca, który zawierał słowa: "Pokój i antykomunizm". W późniejszej wojnie domowej, która trwała do 1949 roku, komuniści zwyciężyli nad Guomindangiem. Guomindangowi udało się uciec na Tajwan. Wyspa do dziś używa flag Guomindangu.

1 października 1949 r. zwycięscy komuniści założyli Chińską Republikę Ludową i wprowadzili nową flagę. Jest ona jednolicie czerwona z jedną dużą i czterema małymi złotymi pięcioramiennymi gwiazdami w górnym rogu. Czerwień symbolizuje komunizm, ale także nadal reprezentuje Hanów. Pięć gwiazd symbolizuje Chiny, Mandżurię, Mongolię, Sinkiang (Wschodni Turkiestan) i Tybet, ale także partię komunistyczną i cztery klasy robotnicze: robotników, chłopów, drobnomieszczaństwo i "patriotycznych kapitalistów".

Tekst dzięki uprzejmości Flaggenlexikon.de

Czerwony z jedną dużą i czterema mniejszymi pięcioramiennymi gwiazdami.

Znaczenie

Kolor czerwony symbolizuje zarówno rewolucję komunistyczną, jak i kolor historycznej dynastii Han (206 p.n.e.). Duża gwiazda symbolizuje Komunistyczną Partię Chin, podczas gdy cztery mniejsze gwiazdy mają przypominać nam o czterech klasach społecznych w Chinach (robotnicy, chłopi, drobnomieszczaństwo i tak zwani "patriotyczni kapitaliści"). Flaga istnieje od 1949 roku.

Anthem

Kompozytor: 聂耳 (Niè Ěr) Liryk: 田汉 (Tián Hàn)

Kolory flagi

Rot
HEX
#EE1C25
RGB
238, 28, 37
CMYK
0, 88, 84, 7
RAL
3026
Pantone
186
Gelb
HEX
#FFFF00
RGB
255, 255, 0
CMYK
0, 0, 100, 0
RAL
1026
Pantone
102

Oto co ChatGPT wie o fladze Chiny

Oto, co sztuczna inteligencja mówi o fladze Chiny
Flaga Chińskiej Republiki Ludowej jest symbolem jedności kraju i narodu. Flaga składa się z czerwonego tła ze złotą gwiazdą i czterema mniejszymi złotymi gwiazdami w półkolu. Złota gwiazda reprezentuje Komunistyczną Partię Chin, podczas gdy cztery mniejsze gwiazdy symbolizują cztery klasy chińskiego społeczeństwa. Flaga kraju jest używana jako oficjalny symbol Chińskiej Republiki Ludowej od 1949 roku.
Oto, co sztuczna inteligencja wie o historii flagi Chiny
Pierwsza flaga narodowa Chin została wprowadzona w 1912 roku, kiedy powstała Republika Chińska. Składała się z czerwonego tła z białym półksiężycem i symbolem pięciu gwiazd. Symbol ten stał się później reprezentacją Ruchu Pięciu Gwiazd, który reprezentuje Komunistyczną Partię Chin. W 1949 r. wprowadzono obecną flagę narodową Chin, składającą się z czerwonego tła z czterema żółtymi gwiazdami. Największa gwiazda symbolizuje Partię Komunistyczną, podczas gdy pozostałe trzy gwiazdy reprezentują klasę robotniczą, chłopstwo i armię.
Oto jak sztuczna inteligencja opisuje flagę Chiny
Flaga narodowa Chin to czerwony kwadrat z dużym złotym symbolem pięciu gwiazd w lewym górnym rogu. Pięć gwiazd symbolizuje naród, Chińską Republikę Ludową, Komunistyczną Partię Chin, klasę robotniczą, chłopów i sojusz wszystkich grup etnicznych. Flaga narodowa Chin jest symbolem jedności i postępu kraju. Jest symbolem patriotyzmu i solidarności narodu chińskiego.

Flagi wyłączone Chiny

Miasta

Odkryj coś nowego

Losowe flagi z naszej dużej bazy danych flag. Pozwól, że cię zaskoczymy.