Flaga Chiny

Flaga Chiny, Flaga Chiny
Współczynnik kształtu:
2:3
Symbol weksylologiczny:
Flaga narodowa na morzu, flaga cywilna i flaga służbowa na lądzie
Kraj:
Chiny
Kapitał:
Pekin (Beijing)
Rozmiar:
9.597.995 km²
Ludność:
1.298.847.624
Kontynent:
Asia
Języki:
Standardowy wysoki język chiński (putonghua), plus ponad sto różnych języków mniejszościowych i dialektów
Waluta:
Yuan (CNY)
Flaga przyjęta w dniu:
30.09.1949

Posłuchaj hymnu

Najlepszy sprzedawca w naszym flagowym sklepie

China Flagge 60x90 cm

China Flagge 60x90 cm

8,90 €

Pokaż w sklepie
Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.

Wiedza podstawowa

Flaga Cesarstwa Chińskiego była jednolicie żółta z niebieskim smokiem w centrum. Kolor żółty to kolor ludu mandżurskiego, a także mandżurskiej dynastii Qing, która rządziła Chinami w latach 1644-1912. Smok reprezentuje Wschód. Flaga w stylu europejskim została wprowadzona dopiero w 1880 roku. Wcześniej chińskie flagi miały kształt proporczyków.
W 1912 roku obalono monarchię i ogłoszono republikę. W związku z tym wprowadzono nowy sztandar. Widać było na nim pięć poziomych pasów w kolorach czerwonym, żółtym, niebieskim, białym i czarnym. Pięć kolorów miało reprezentować pięć ras Chin: Czerwony = Chińczycy Han, żółty = Mandżurowie, niebieski = Mongolczycy, biały = Tybetańczycy, czarny = Turcy (Ujgurzy). Co istotne, na szczycie znalazła się czerwień Han, nowego ludu państwowotwórczego.
Już w 1895 roku zorganizował się ruch reformatorski - Chińskie Towarzystwo Regeneracyjne. Flaga tej organizacji była jednolicie niebieska, z białym dwunastopromiennym słońcem w centrum. W 1912 roku powstała Narodowa Partia Republikańska Guomindang. Guomindang wybrał solidną czerwoną flagę z niebieską flagą Towarzystwa Regeneracji w górnym rogu. W długiej wojnie domowej Guomindang ostatecznie zwyciężył w 1928 roku. Flaga Guomindangu stała się nową flagą narodową.
W 1935 r. komunistom udało się zaistnieć w prowincji Shanxi. Ich "Armia Ludowo-Wyzwoleńcza" używała solidnej czerwonej flagi ze złotą gwiazdą w górnym rogu i cyframi "1" i "8". Upamiętniają one datę założenia sił zbrojnych, 1 sierpnia 1928 r. Flaga ta do dziś jest morską i wojenną flagą Czerwonych Chin. W 1931 roku Japończycy zajęli Mandżurię, instalując satelickie państwo Mandżukuo. W 1937 roku wybuchła druga wojna chińsko-japońska, w wyniku której Japonia zajęła znaczną część Chin. W Nankinie (Nanjing) ustanowiono projapoński rząd dla Chin do 1945 roku, czyli do opuszczenia kraju przez Japończyków. Nadal używała ona flagi Guomindangu, ale z dodatkiem żółtego proporca, który zawierał słowa: "Pokój i antykomunizm". W wojnie domowej, która trwała do 1949 roku, komuniści zwyciężyli z Guomindangiem. Guomindangowi udało się uciec na Tajwan. Na wyspie do dziś używa się flag Guomindangu.
1 października 1949 roku zwycięscy komuniści założyli Chińską Republikę Ludową i wprowadzili nową flagę. Jest ona jednolicie czerwona z jedną dużą i czterema małymi złotymi pięcioramiennymi gwiazdami w górnym rogu. Czerwień reprezentuje komunizm, ale też wciąż reprezentuje Hana. Pięć gwiazd symbolizuje Chiny, Mandżurię, Mongolię, Sinkiang (Turkiestan Wschodni) i Tybet, ale także partię komunistyczną i cztery klasy robotnicze: robotników, chłopów, drobnomieszczan i "patriotycznych kapitalistów".

Tekst dzięki uprzejmości Flaggenlexikon.de

Czerwony z jedną dużą i czterema mniejszymi pięcioramiennymi gwiazdami.

Znaczenie

Czerwień symbolizuje zarówno rewolucję komunistyczną, jak i kolor historycznej dynastii Han (206 r. p.n.e.). Duża gwiazda symbolizuje Komunistyczną Partię Chin, natomiast cztery mniejsze gwiazdy mają przypominać o czterech klasach społecznych w Chinach (robotnicy, chłopi, drobnomieszczaństwo i tzw. "kapitaliści patriotyczni"). Flaga istnieje od 1949 roku.

Anthem

Kompozytor: 聂耳 (Niè Ěr) Liryk: 田汉 (Tián Hàn)

Kolory flagi

Rot
HEX
#EE1C25
RGB
238, 28, 37
CMYK
0, 88, 84, 7
RAL
3026
Pantone
186
Gelb
HEX
#FFFF00
RGB
255, 255, 0
CMYK
0, 0, 100, 0
RAL
1026
Pantone
102

Flagi wyłączone Chiny

Miasta

Odkryj coś nowego

Losowe flagi z naszej dużej bazy danych flag. Pozwól, że cię zaskoczymy.