Flaga Egipt

Flaga Egipt, Flaga Egipt
Współczynnik kształtu:
2:3
Kraj:
Egipt
Kapitał:
Kair
Rozmiar:
1.000.000 km²
Ludność:
76.117.421
Kontynent:
Afryka
Języki:
Język pisany: współczesny wysoki arabski, język potoczny: egipski dialekt arabski
Waluta:
Funt egipski (EGP)

Posłuchaj hymnu

Najlepszy sprzedawca w naszym flagowym sklepie

Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.

Wiedza podstawowa

Obecna flaga Egiptu przedstawia trzy poziome pasy równej szerokości w kolorach czerwonym, białym i czarnym ze złotym (żółtym) orłem Saladyna i została wciągnięta w obecnej formie 4 października 1984 roku.
W swoim projekcie wraca do arabskiej flagi wyzwoleńczej wprowadzonej po zniesieniu monarchii w 1952 roku. Orzeł w dzisiejszej fladze, podobnie jak w Arabskiej Fladze Wyzwoleńczej, jest symbolem sułtana Saladyna i jego potomków, kalifów Ajjubidów, oraz idolem jedności arabskiej. Dziś nosi napierśnik w kolorach flagi i trzyma w kłach opaskę z napisem z nazwą państwa. Dla Egiptu w szczególności, kolory mają następujące znaczenie: czerwony przypomina bitwy rewolucji i krew przelaną w procesie, biały oznacza jasną przyszłość i czarny dla ciemnej przeszłości.O historii flagi Egiptu: Flaga Tureckiego Wicekrólestwa Egiptu (1867-1882) jest wyraźnie pochodzenia tureckiego, jak widać z kolorystyki i symboli. Flaga Królestwa Egiptu sięga do islamskiej zieleni, a symbolika islamska przypomina jeszcze nieco okres turecki. Zieleń ma też przypominać o żyznej delcie Nilu. Flaga ta była nadal używana, nawet po zakończeniu działalności Królestwa (1952), do 1958 roku. Flaga VAR (1958-1961) przedstawia trzy pasy w kolorach czerwonym, białym i czarnym, które zostały już oficjalnie wprowadzone w Egipcie wraz z Arabską Flagą Wyzwoleńczą w 1952 roku, uzupełnione o dwie gwiazdy, jedna reprezentująca Egipt, a druga Syrię. Nawet po zakończeniu VAR (1961), Egipt zachował tę flagę do 1972 roku. W trakcie tworzenia "Federacji Republik Arabskich" pomiędzy Libią, Egiptem i Syrią w 1972 roku uzgodniono, że te trzy państwa powinny używać czerwonych, czarnych i białych flag ze złotym sokołem pośrodku. Jedyną różnicą miała być nazwa danego kraju w pisanej opasce trzymanej przez sokoła w kłach. Egipt przyjął taką flagę w 1972 roku i utrzymał ją do 1984 roku (Libia do 1977, Syria do 1980).Czworobok kolorów: zielonego, białego, czarnego i czerwonego jest specyficznie arabskim symbolem kolorystycznym, barwami panarabskimi. Barwy (pan)arabskie zostały oficjalnie wprowadzone jako barwy ruchu arabskiego podczas I wojny światowej, kiedy Królestwo Hejazu oderwało się od Imperium Osmańskiego, przez szejka Husajna z Mekki ? z dynastii Haszymidzkiej. Kolory mają następujące znaczenie: czerwony jest kolorem Omara, drugiego kalifa; biały reprezentuje Umajjadów, dynastię kalifów, która sięga piątego kalifa Moawija I; zielony reprezentuje Fatymidów, izmailicko-szyicką dynastię kalifów, która sięga czwartego kalifa Alego; a czarny reprezentuje Abbasydów, dynastię kalifów, która sięga kalifa Abbasa I. Czerwony jest również kolorem Haszemitów. Czerwony to także kolor Haszemitów, arabskiej dynastii rządzącej, która prawdopodobnie sięga Haszem ibn Abd al-Manaf, dziadka Mahometa. Zielony to także kolor islamu w ogóle, a więc nie odnosi się tylko do krajów arabskich.

Tekst dzięki uprzejmości Flaggenlexikon.de

Trzy poziome pasy (czerwony, biały, czarny) z godłem państwowym w centrum flagi; godło państwowe przedstawia złotego orła zwróconego w stronę masztu.

Anthem

Kompozytor: سيد درويش‎ (Sayed Darwish) Liryk: محمد يونس القاضي (Mohammad Younis-al Qadi)
Teksty piosenek:

lyrics

flags.ai_frontend.headline

flags.ai_frontend.info
Flaga Egiptu jest symbolem jedności kraju. Składa się z trzech poziomych pasów w kolorach czarnym, czerwonym i białym. W centrum flagi znajduje się złoty krzyż egipski, znany również jako Orzeł Saladyna, symbol rewolucji egipskiej z 1952 roku.
flags.ai_frontend.history
Egipska flaga narodowa jest symbolem niepodległości kraju. Po raz pierwszy została wprowadzona w 1882 roku po ogłoszeniu niepodległości kraju od rządów osmańskich. Flaga składa się z trzech poziomych pasów w kolorach czerwonym, białym i czarnym, symbolizujących Ruch Panarabski i barwy narodowe Egiptu.
flags.ai_frontend.look
Flaga narodowa Egiptu to trójkolorowy sztandar składający się z czarnego poziomego pasa, białego poziomego pasa i czerwonego pionowego pasa. Czarny pas symbolizuje poświęcenie narodu egipskiego, biały pas symbolizuje pokój, a czerwony pas symbolizuje siłę i odwagę. Flaga jest również nazywana "flagą Arabów", ponieważ jest odmianą tradycyjnej flagi arabskiej.

Odkryj coś nowego

Losowe flagi z naszej dużej bazy danych flag. Pozwól, że cię zaskoczymy.