Flaga Egipt

Flaga Egipt, Flaga Egipt
Współczynnik kształtu:
2:3
Kraj:
Egipt
Kapitał:
Kair
Rozmiar:
1.000.000 km²
Ludność:
76.117.421
Kontynent:
Afryka
Języki:
Język pisany: współczesny wysoki arabski, język potoczny: dialekt egipskiego arabskiego
Waluta:
Funt egipski (EGP)

Posłuchaj hymnu

Najlepszy sprzedawca w naszym flagowym sklepie

Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.

Wiedza podstawowa

Obecna flaga Egiptu przedstawia trzy poziome pasy o równej szerokości w kolorze czerwonym, białym i czarnym ze złotym (żółtym) orłem Saladyna i została wywieszona w obecnej formie 4 października 1984 roku.

Jej projekt nawiązuje do Arabskiej Flagi Wyzwolenia wprowadzonej po zniesieniu monarchii w 1952 roku. Orzeł w dzisiejszej fladze jest, podobnie jak w Arabskiej Fladze Wyzwolenia, symbolem sułtana Saladyna i jego potomków, kalifów Aijubidów, a także idolem arabskiej jedności. Dziś nosi napierśnik w kolorach flagi i trzyma w kłach opaskę z napisem z nazwą państwa. W szczególności dla Egiptu kolory mają następujące znaczenie: czerwony przypomina bitwy rewolucji i krew przelaną w tym procesie, biały oznacza świetlaną przyszłość, a czarny mroczną przeszłość. Historia flagi Egiptu: Flaga tureckiego wicekrólestwa Egiptu (1867-1882) jest wyraźnie pochodzenia tureckiego, co widać po schemacie kolorów i symbolach. Flaga Królestwa Egiptu powraca do islamskiej zieleni, z islamską symboliką wciąż nieco przypominającą okres turecki. Zieleń ma również przypominać o żyznej delcie Nilu. Flaga ta była nadal używana, nawet po zakończeniu Królestwa (1952), aż do 1958 roku. Flaga VAR (1958-1961) przedstawia trzy pasy w kolorach czerwonym, białym i czarnym, które zostały już oficjalnie wprowadzone w Egipcie wraz z Arabską Flagą Wyzwolenia w 1952 roku, uzupełnione dwiema gwiazdami, z których jedna reprezentuje Egipt, a druga Syrię. Nawet po zakończeniu VAR (1961) Egipt zachował tę flagę do 1972 roku. W trakcie tworzenia "Federacji Republik Arabskich" między Libią, Egiptem i Syrią w 1972 r. uzgodniono, że te trzy państwa powinny używać czerwonych, czarnych i białych flag ze złotym sokołem pośrodku. Jedyną różnicą miała być nazwa danego kraju w pasie trzymanym przez sokoła w kłach. Egipt przyjął taką flagę w 1972 r. i utrzymał ją do 1984 r. (Libia do 1977 r., Syria do 1980 r.) Czworobok kolorów zielonego, białego, czarnego i czerwonego jest specyficznie arabskim symbolem kolorystycznym, barwami panarabskimi. Kolory (pan)arabskie zostały oficjalnie wprowadzone jako barwy Ruchu Arabskiego podczas I wojny światowej, kiedy Królestwo Hejaz oderwało się od Imperium Osmańskiego, przez szejka Husajna z Mekki z dynastii Haszemidów. Kolory mają następujące znaczenie: czerwony jest kolorem Omara, drugiego kalifa; biały reprezentuje Umajjadów, dynastię kalifów, która sięga piątego kalifa Moawija I; zielony reprezentuje Fatymidów, dynastię kalifów ismailicko-szyickich, która sięga czwartego kalifa Alego; a czarny reprezentuje Abbasydów, dynastię kalifów, która sięga kalifa Abbasa I. Czerwony jest również kolorem Haszymidów. Czerwony jest również kolorem Haszymidów, arabskiej dynastii rządzącej, która prawdopodobnie wywodzi się od Haszem ibn Abd al-Manafa, dziadka Mahometa. Zielony jest również kolorem islamu w ogóle, a zatem odnosi się nie tylko do krajów arabskich.

Tekst dzięki uprzejmości Flaggenlexikon.de

Trzy poziome pasy (czerwony, biały, czarny) z godłem narodowym pośrodku flagi; godło narodowe przedstawia złotego orła zwróconego w stronę masztu.

Anthem

Kompozytor: سيد درويش‎ (Sayed Darwish) Liryk: محمد يونس القاضي (Mohammad Younis-al Qadi)
Teksty piosenek:

lyrics

Oto co ChatGPT wie o fladze Egipt

Oto, co sztuczna inteligencja mówi o fladze Egipt
Flaga Egiptu składa się z trzech poziomych pasów w kolorach czerwonym, białym i czarnym. Górny pas jest czerwony, środkowy biały, a dolny czarny. Flaga symbolizuje jedność kraju i rewolucję z 1952 r. Jest również nazywana flagą arabskiego nacjonalizmu.
Oto, co sztuczna inteligencja wie o historii flagi Egipt
Egipska flaga narodowa jest symbolem tożsamości narodowej kraju. Po raz pierwszy została użyta w 1882 roku, kiedy to Khedive Tewfik I wprowadził flagę jako symbol narodowy. Flaga składa się z trzech poziomych pasów w kolorach czerwonym, białym i czarnym, symbolizujących krew, nadzieję i opór narodu egipskiego.
Oto jak sztuczna inteligencja opisuje flagę Egipt
Flaga narodowa Egiptu składa się z trzech pionowych pasów równej wielkości. Górny pas jest czerwony, środkowy biały, a dolny czarny. Pośrodku białego pasa znajduje się egipski krzyż składający się z czerwonej gwiazdy głównej, białego półksiężyca i dwóch białych gwiazd. Flaga symbolizuje jedność między Egiptem a sąsiednimi krajami. Symbolizuje również walkę o niepodległość i wolność kraju.

Odkryj coś nowego

Losowe flagi z naszej dużej bazy danych flag. Pozwól, że cię zaskoczymy.