Flaga Wielka Brytania

Flaga Wielka Brytania, Flaga Wielka Brytania
Współczynnik kształtu:
3:5 / 1:2
Symbol weksylologiczny:
Flaga narodowa na lądzie
Kraj:
Wielka Brytania
Kapitał:
Londyn
Rozmiar:
243.000 km²
Ludność:
60.270.708
Kontynent:
Europa
Języki:
Angielski, walijski, gaelicki, kornwalijski
Waluta:
Funt brytyjski (GBP)
Flaga przyjęta w dniu:
31.12.1800
Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.

Wiedza podstawowa

"Union Jack" to tradycyjna nazwa flagi narodowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej; oficjalnie nazywana jest również "flagą Unii". Flaga w swojej obecnej formie powiewa od 1801 roku.

Projekt flagi brytyjskiej

Union Jack był nałożeniem flagi angielskiej (czerwony krzyż na białym tle, znany jako krzyż św. Jerzego), flagi szkockiej (biały krzyż św. Andrzeja na niebieskim tle) i flagi irlandzkiej (czerwony krzyż św. Andrzeja na białym tle, znany jako krzyż św. Patryka).

Pochodzenie flagi Wielkiej Brytanii

Union Jack został po raz pierwszy wprowadzony za czasów króla Jakuba I w 1606 roku w wyniku unii personalnej między Szkocją a Anglią[2] i był używany do 1649 roku. W swojej pierwotnej formie stanowił jedynie nakładkę na flagi Anglii i Szkocji.

Po angielskiej wojnie domowej do 1654 r. do flagi Anglii dodano irlandzką harfę, która znajdowała się w centrum flagi do 1660 roku.

Oryginalny Union Jack był następnie ponownie używany od 1660 do 1801 roku. W 1707 r. nastąpiło ostateczne zjednoczenie Szkocji i Anglii w Akcie Unii 1707.

W 1801 roku, wraz z polityczną integracją sąsiedniej wyspy Irlandii, ówczesna flaga irlandzka została również włączona do Union Jack.

Asymetria Union Jack wynika z faktu, że szkocki krzyż św. Andrzeja i irlandzki krzyż św. Patryka mają stać "obok siebie" na równych prawach. Heraldycznie osiąga się to poprzez nie nakładanie odpowiednich symboli centralnie, ale poprzez "przesunięcie" ich względem siebie. Na przykład angielski krzyż św. Jerzego jest umieszczony centralnie nad wszystkimi innymi krzyżami, symbolizując dominację Anglii nad Szkocją i Irlandią.

W 1809 roku Union Jack został uznany przez parlament za brytyjską flagę narodową.

Z drugiej strony, flaga Walii nigdy nie została włączona do Union Jack, ponieważ Walia została już przyłączona do Anglii na mocy Aktu Unii w 1536 roku, na długo przed założeniem Zjednoczonego Królestwa; istnieją jednak projekty Union Jack z walijskim Krzyżem Dawida (żółty krzyż na czarnym tle). W 2007 roku brytyjska minister kultury Margaret Hodge nie wykluczyła zmiany projektu.

Oznaczenie Union Jack

Nazwa "Jack" odnosi się do jego pierwotnego zastosowania jako flagi dziobowej na statkach (wojennych) za czasów Karola II (po niemiecku: "Gösch"). Inne wyjaśnienia tej nazwy są takie, że "Jack" wywodzi się z odzieży żołnierskiej lub imienia Jakuba I, który wprowadził tę flagę w jej pierwotnej formie.

Źródło: Wikipedia

Tekst dzięki uprzejmości Flaggenlexikon.de

Anthem

Kompozytor: unbekannt Liryk: unbekannt
Teksty piosenek:

Boże chroń Królową:

Boże, chroń naszą szlachetną Królową!

Niech żyje nasza szlachetna Królowa!

Boże, chroń Królową!

Uczyń ją zwycięską,

Szczęśliwą i chwalebną,

By długo nad nami panowała.

Boże, chroń Królową!

O Panie, Boże nasz, powstań,

Rozprosz jej wrogów

A potem sprowadzić ich na ziemię.

Niech ich polityczne plany upadną,

Udaremnij ich nikczemne plany.

Na tym opieramy naszą nadzieję!

Boże, zbaw nas wszystkich.

Panie, który jesteś w stanie uczynić wszystko,

Błagamy Cię, bądź miłosierny dla naszej królowej

I pozwól jej panować przez długi czas!

By broniła naszych praw

I dała nam zawsze powód

Byśmy śpiewali całym sercem i mocnym głosem:

Boże, chroń naszą Królową!

Kolory flagi

Weiß
HEX
#FFFFFF
RGB
255, 255, 255
CMYK
0, 0, 0, 0
RAL
9010
Rot
HEX
#C8102E
RGB
200, 16, 46
CMYK
0, 100, 80, 5
RAL
3028
Pantone
186
Blau
HEX
#012169
RGB
1, 33, 105
CMYK
100, 85, 0, 39
RAL
5026
Pantone
280

Oto co ChatGPT wie o fladze Wielka Brytania

Oto, co sztuczna inteligencja mówi o fladze Wielka Brytania
Flaga narodowa Wielkiej Brytanii jest również znana jako Union Jack. Jest to połączenie flag trzech królestw: Anglii, Szkocji i Irlandii Północnej. Flaga została wprowadzona w 1801 roku, kiedy trzy królestwa zostały zjednoczone, tworząc Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii. Jest to jedna z najstarszych flag narodowych na świecie i jest również używana jako symbol Zjednoczonego Królestwa.
Oto, co sztuczna inteligencja wie o historii flagi Wielka Brytania
Flaga narodowa Wielkiej Brytanii, znana również jako Union Jack, została po raz pierwszy użyta w 1606 roku, kiedy król Anglii Jakub I i król Szkocji Jakub VI zjednoczyli się. Flaga składa się z flag Anglii, Szkocji i Irlandii, które zostały połączone w jeden symbol unii trzech królestw. W historii flagi wprowadzono kilka drobnych zmian, ale podstawowy projekt pozostał niezmieniony od czasu jej wprowadzenia w XVII wieku.
Oto jak sztuczna inteligencja opisuje flagę Wielka Brytania
Flaga narodowa Wielkiej Brytanii składa się z Union Jack, który składa się z flag Anglii, Szkocji i Irlandii Północnej. Jest to połączenie czerwonego krzyża św. Jerzego angielskiej rodziny królewskiej, białego krzyża św. Andrzeja Kościoła szkockiego i czerwonego krzyża św. Patryka Irlandii. Union Jack jest połączeniem trzech różnych flag i symbolizuje unię trzech królestw. Składa się z niebieskiego pola z białym krzyżem z czerwonym krzyżem pośrodku.

Flagi wyłączone Wielka Brytania

Miasta

Odkryj coś nowego

Losowe flagi z naszej dużej bazy danych flag. Pozwól, że cię zaskoczymy.