Flaga Armenia

Flaga Armenia, Flaga Armenia
Współczynnik kształtu:
1:2
Symbol weksylologiczny:
Flaga narodowa na lądzie
Kraj:
Armenia
Kapitał:
Erywań
Rozmiar:
29.800 km²
Kontynent:
Azja
Języki:
Ormiański
Waluta:
Dram (AMD)
Flaga przyjęta w dniu:
13.08.1991

Posłuchaj hymnu

Najlepszy sprzedawca w naszym flagowym sklepie

Armenien Wappenaufnäher / Patch

Armenien Wappenaufnäher / Patch

2,90 €

Pokaż w sklepie
Armenien Aufkleber 8 x 5 cm

Armenien Aufkleber 8 x 5 cm

0,70 €

Pokaż w sklepie
Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.

Wiedza podstawowa

Flaga Armenii została wprowadzona 15.06.1919 roku. Przed 1919 r. czerwono-niebiesko-zielona flaga była używana nieoficjalnie, głównie wśród Ormian żyjących na wygnaniu. Kiedy Armia Czerwona zajęła kraj w kwietniu 1921 roku, czerwona flaga ze złotymi inicjałami została wprowadzona dla Armeńskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej i pozostała w tej formie aż do utworzenia Federacji Zakaukaskiej, w tym Armenii w 1922 roku. W latach 1922-1936 flaga Federacji była również czerwona. Nie różniła się ona od flagi Rosji Radzieckiej w latach 1918-1924. Gwiazda z sierpem i młotem znajdowała się na środku flagi, a w półkolu wokół niej znajdowały się inicjały Federacji.

Po zakończeniu Federacji Armenia dołączyła do ZSRR i przyjęła flagę podobną do tych używanych przez wszystkie republiki radzieckie od 1937 r., Czerwone flagi ze złotymi inicjałami, uzupełnione młotem, sierpem i gwiazdą w kolorze złotym. W dniu 17.12.1952 r. przyjęto nową flagę z trzema poziomymi pasami w stosunku 3:2:3 w kolorach czerwonym, niebieskim i czerwonym. Na zawietrznej, w pobliżu masztu, flaga ponownie przedstawiała młot, sierp i gwiazdę w górnym czerwonym pasie. 24.08.1990 r. flaga z 1919 r. została przywrócona jako flaga narodowa, a 23.09.1991 r. została ponownie ustanowiona oficjalnym symbolem państwowym. Flaga ma trzy poziome pasy w kolorach czerwonym, niebieskim i pomarańczowym. Czerwony oznacza wolność i niepodległość oraz krew przelaną w walce o nią, niebieski - krajobraz, a pomarańczowy - siłę i odwagę narodu.

Obecny herb narodowy Armenii został wprowadzony 19.04.1992 r. i przedstawia tarczę podzieloną na cztery części z sercem na górze. Pola przedstawiają: w pierwszym polu, na niebiesko, złotego lamparta patrzącego w lewo i równoramienny krzyż; w drugim polu, na czerwono, latającego, złotego, dwugłowego orła; w trzecim polu, na czerwono, dwa złote orły między słońcem przedstawionym jako pierścień; w czwartym polu, na niebiesko, złotego lwa z koroną trzymającego krzyż z długą pionową belką. Mała tarcza serca przedstawia złote góry Wielki i Mały Ararat z Arką Noego powyżej, poniżej wód potopu. Uchwyty tarczy to złoty orzeł i złoty lew. Poniżej tarczy znajduje się wiązka gałązek oliwnych, snop zboża, łańcuch, miecz i wstęga bez inskrypcji.

Trzy równe poziome pasy (czerwony, niebieski, pomarańczowy).

Znaczenie

Czerwony pasek symbolizuje krew poświęconą w walce o niepodległość. Niebieski symbolizuje nadzieję i błękitne niebo nad Armenią. Pomarańczowy symbolizuje błogosławieństwo, które ostatecznie przynosi ciężka praca. Flaga od 24 sierpnia 1990 r.

Anthem

Kompozytor: Nalbandian (Mikael Nalbandian) Liryk: Barsegh Kanachyan (Barsegh Kanachyan)

Oto co ChatGPT wie o fladze Armenia

Oto, co sztuczna inteligencja mówi o fladze Armenia
Flaga Armenii jest symbolem kraju i jego historii. Jest oficjalna od czasu uzyskania przez kraj niepodległości w 1991 roku. Jest symbolem jedności narodowej i reprezentuje tożsamość kulturową Armenii. Flaga jest również używana jako symbol wolności i niezależności.
Oto, co sztuczna inteligencja wie o historii flagi Armenia
Pierwsza wersja flagi narodowej Armenii została wprowadzona w 1918 roku. Składała się ona z czerwonego tła z białym krzyżem. Flaga ta była używana do 1921 r., kiedy to została zastąpiona nową flagą z jasnoniebieskim pasem ze złotym kołem słonecznym pośrodku. Od 1990 r. używana jest flaga z czerwonym tłem i pomarańczową górą pośrodku. Jest to flaga używana obecnie przez Armenię.
Oto jak sztuczna inteligencja opisuje flagę Armenia
Flaga narodowa Armenii jest trójkolorowa i składa się z trzech poziomych pasów. Górny pas jest czerwony, środkowy niebieski, a dolny pomarańczowy. Pośrodku flagi znajduje się czarny symbol przedstawiający ormiański krzyż. Symbolizuje on naród ormiański i tradycję chrześcijańską.

Odkryj coś nowego

Losowe flagi z naszej dużej bazy danych flag. Pozwól, że cię zaskoczymy.