Flaga Armenia

Flaga Armenia, Flaga Armenia
Współczynnik kształtu:
1:2
Symbol weksylologiczny:
Flaga narodowa na lądzie
Kraj:
Armenia
Kapitał:
Erewań
Rozmiar:
29.800 km²
Kontynent:
Asia
Języki:
Ormiańska
Waluta:
Dramat (AMD)
Flaga przyjęta w dniu:
13.08.1991

Posłuchaj hymnu

Najlepszy sprzedawca w naszym flagowym sklepie

Armenien Flagge 60x90 cm

Armenien Flagge 60x90 cm

8,90 €

Pokaż w sklepie
Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.

Wiedza podstawowa

Flaga Armenii została wprowadzona 15.06.1919 r. Przed 1919 r. nieoficjalnie i głównie wśród Ormian żyjących na emigracji używana była flaga czerwono-niebiesko-zielona. Gdy Armia Czerwona zajęła kraj w kwietniu 1921 roku, dla Armeńskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej wprowadzono czerwoną flagę ze złotymi inicjałami, która pozostała w tej formie aż do utworzenia Federacji Transkaukaskiej obejmującej Armenię w 1922 roku. Od 1922 do 1936 roku flagą Federacji była również flaga czerwona. Nie różniła się ona od flagi Rosji Radzieckiej w latach 1918-1924. Gwiazda z sierpem i młotem w środku znajdowała się w lieku flagi, a w półkolu wokół niej były inicjały Federacji.
Po zakończeniu Federacji Armenia przystąpiła do ZSRR i przyjęła flagę podobną do tych używanych przez wszystkie republiki radzieckie od 1937 roku, czerwone flagi ze złotymi inicjałami, uzupełnione o młot, sierp i gwiazdę w kolorze złotym. 17.12.1952 r. przyjęto nową flagę z trzema poziomymi pasami w stosunku 3:2:3 w kolorach czerwonym, niebieskim i czerwonym. W zawietrznej, w pobliżu masztu, flaga ponownie przedstawiała młot, sierp i gwiazdę w górnym czerwonym pasie.24.08.1990 r. flaga z 1919 r. została przywrócona jako flaga państwowa, a 23.09.1991 r. ponownie ustanowiono ją oficjalnym symbolem państwowym. Widać na nim trzy poziome pasma w kolorze czerwonym, niebieskim i pomarańczowym. Czerwień symbolizuje wolność i niepodległość oraz krew przelaną w walce o nią, błękit - krajobraz, a pomarańcz - siłę i odwagę narodu.
Obecny herb narodowy Armenii został wprowadzony 19.04.1992 r. i przedstawia tarczę podzieloną na cztery części z tarczą sercową na górze. Pola przedstawiają: w pierwszym polu, na niebieskim, złotego lamparta patrzącego w lewo i krzyż równoramienny; w drugim polu, na czerwonym, lecącego, złotego, dwugłowego orła; w trzecim polu, na czerwonym, dwa złote orły pomiędzy słońcem przedstawionym w formie pierścienia; w czwartym polu, na niebieskim, złotego lwa z koroną trzymającego krzyż z długą pionową belką. Mała tarcza serca przedstawia w złocie góry Wielki i Mały Ararat z Arką Noego powyżej, poniżej wody potopu. Uchwyty tarczy to złoty orzeł i złoty lew. Poniżej tarczy wiązka gałązek oliwnych, snop zboża, łańcuch, miecz i wstęga bez napisu.

Trzy równe poziome pasy (czerwony, niebieski, pomarańczowy).

Znaczenie

Czerwony pasek symbolizuje krew poświęconą w walce o niepodległość. Kolor niebieski symbolizuje nadzieję i błękitne niebo nad Armenią. Kolor pomarańczowy symbolizuje błogosławieństwo, które ostatecznie przynosi ciężka praca. Flaga od 24 sierpnia 1990 roku.

Anthem

Kompozytor: Nalbandian (Mikael Nalbandian) Liryk: Barsegh Kanachyan (Barsegh Kanachyan)

Odkryj coś nowego

Losowe flagi z naszej dużej bazy danych flag. Pozwól, że cię zaskoczymy.