Flaga Boliwia

Flaga Boliwia, Flaga Boliwia
Współczynnik kształtu:
15:22
Symbol weksylologiczny:
Flaga serwisowa na lądzie i na morzu
Kraj:
Boliwia
Kapitał:
Konstytucyjna: Sucre, siedziba rządu: La Paz
Rozmiar:
1.098.581 km²
Ludność:
8.724.156
Kontynent:
Ameryka Południowa
Języki:
hiszpański; keczua (21,8%), ajmara (14,9%), guarani (0,005%)
Waluta:
Boliviano (BOB)
Flaga przyjęta w dniu:
04.11.1851

Posłuchaj hymnu

Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.

Wiedza podstawowa

Obecna flaga Boliwii została wprowadzona 14.07.1888 roku. Składa się z trzech poziomych pasów w kolorach czerwonym, żółtym i zielonym. Czerwony symbolizuje dziką przyrodę, żółty bogactwa mineralne, a zielony roślinność i rolnictwo. Czerwony symbolizuje również odwagę i waleczność boliwijskich żołnierzy. Kolory flagi sięgają czasów pierwszego prezydenta kraju, Antonio José de Sucre (1795-1830). W 1826 r. wprowadził on flagę w kolorach żółtym, czerwonym i zielonym, która była oparta na projekcie flagi Wielkiej Kolumbii. W 1851 r. ustalono nową kolejność kolorów, która została utrzymana do dziś, a pasy po raz pierwszy pojawiły się w tej samej szerokości.

Obecny herb narodowy Boliwii został wprowadzony w 1888 roku i zasadniczo wraca do herbu z 1825 roku. Pierwotnie przedstawiał dziewięć gwiazd reprezentujących dziewięć departamentów kraju. W 1963 r. dodano dziesiątą gwiazdę, aby upamiętnić departament Cobija, który Boliwia straciła na rzecz Chile w wojnie na Pacyfiku (1879-1884). Owalna tarcza przedstawia górę Potosí, która oznacza bogactwo w minerały i rudy, oraz krajobraz z alpaką, snopem i palmą, które oznaczają bogactwo naturalne. Słońce jest symbolem Inków, a kondor nad tarczą symbolizuje wolność.

Tekst dzięki uprzejmości Flaggenlexikon.de

Trzy równe poziome pasy (czerwony, żółty, zielony) z wyśrodkowanym herbem Boliwii.

Anthem

Kompozytor: Leopoldo Benedetto Vincenti Liryk: José Ignacio de Sanjinés

Oto co ChatGPT wie o fladze Boliwia

Oto, co sztuczna inteligencja mówi o fladze Boliwia
Flaga narodowa Boliwii składa się z trzech równo podzielonych poziomych pasów w kolorach czerwonym, żółtym i zielonym. Górny pas jest czerwony, środkowy żółty, a dolny zielony. Pośrodku flagi znajduje się herb Boliwii. Przedstawia on ośmioramienną gwiazdę otoczoną pochodnią i mieczem. Flaga została zaprojektowana w 1851 roku i jest jedną z najstarszych flag w Ameryce Łacińskiej.
Oto, co sztuczna inteligencja wie o historii flagi Boliwia
Flaga narodowa Boliwii została przyjęta 6 sierpnia 1851 roku. Składa się z trzech równych pionowych pasów w kolorach czerwonym, żółtym i zielonym, reprezentujących barwy kraju. W centrum znajduje się herb Boliwii, który przedstawia stado alpak stojących na górze.
Oto jak sztuczna inteligencja opisuje flagę Boliwia
Flaga narodowa Boliwii składa się z trzech równoległych pasów o równej szerokości w kolorach czerwonym, żółtym i zielonym. Górny pas jest czerwony, środkowy żółty, a dolny zielony. Pośrodku flagi znajduje się biały okrąg utworzony przez czerwoną pięcioramienną gwiazdę. Gwiazda reprezentuje pięć departamentów tworzących Boliwię. Pośrodku gwiazdy znajduje się zielony trójkąt, który oznacza naturalną różnorodność kraju.

Odkryj coś nowego

Losowe flagi z naszej dużej bazy danych flag. Pozwól, że cię zaskoczymy.