Flaga Turcja

Flaga Turcja, Flaga Turcja
Współczynnik kształtu:
2:3
Symbol weksylologiczny:
Flaga narodowa na lądzie i na morzu
Kraj:
Turcja
Kapitał:
Ankara
Rozmiar:
814.578 km²
Ludność:
68.893.918
Kontynent:
Azja
Języki:
Turecki. Różne dialekty kurdyjskie są również używane w dużych częściach południowo-wschodniej i wschodniej części kraju.
Waluta:
Lira turecka (TRL)
Flaga przyjęta w dniu:
04.06.1923

Posłuchaj hymnu

Najlepszy sprzedawca w naszym flagowym sklepie

Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.

Wiedza podstawowa

Flaga Turcji (turecki: Türk bayrağı) jest flagą narodową Republiki Turcji. Często nazywana jest Gwiazdą Księżyca (turecki: Ayyildiz), Czerwoną Flagą (turecki: Albayrak) lub Czerwoną Flagą z Gwiazdą Księżyca (Ayyıldızlı Albayrak türk). Użycie i wygląd flagi narodowej zostały uregulowane ustawą 2893 z 22.09.1983.

Historia tureckiej flagi

Symbole półksiężyca i gwiazdy mają długą przedislamską tradycję w Azji Mniejszej. W starożytności mieszkańcy Bizancjum czcili Artemidę, boginię łowów, której symbolem był półksiężyc. Konstantyn Wielki konsekrował miasto w 330 roku, które ostatecznie zostało nazwane na cześć Maryi Dziewicy. Dodano jej znak, gwiazdę, półksiężyc. Po upadku Konstantynopola w 1453 r. Imperium Osmańskie prawdopodobnie przyjęło półksiężyc i gwiazdę.

Historyczne księgi flag pokazują szeroką gamę wariantów flag z okresu osmańskiego. Podstawowa forma flagi narodowej została najwyraźniej stworzona w 1793 r. za panowania sułtana Selima III, kiedy to na statkach znaleziono zielone flagi ze zmodyfikowaną czerwienią i półksiężycem, a także dodano kolejną spiczastą gwiazdę. Około 1844 r. wprowadzono pięcioramienną gwiazdę używaną obecnie. Wersja ta została oficjalnie potwierdzona 5 czerwca 1936 roku.

O jej pochodzeniu krążą liczne legendy. Jedna z nich mówi, że osmański sułtan, podróżujący po wielkiej bitwie, odniósł zwycięstwo o zachodzie słońca w pobliżu rzeki lub małego jeziora, które zmieniło kolor na czerwony od krwi poległych tureckich żołnierzy. Księżyc (nów) z kilkoma gwiazdami odbijał się w wodzie. Widok ten poruszył tureckich władców i został uwieczniony na tureckiej fladze.

Czerwony z pionowym białym półksiężycem (zamkniętą stroną skierowaną w stronę masztu) i białą pięcioramienną gwiazdą na zewnątrz półksiężyca, bezpośrednio przed jego otworem.

Znaczenie

Półksiężyc i gwiazda to klasyczne symbole islamu. Biała gwiazda znajduje się w dokładnej relacji do półksiężyca: jeśli połączysz dwa punkty półksiężyca linią, promień gwiazdy dotknie tej linii. Konstelacja (półksiężyc i gwiazda) nie jest wyśrodkowana, ale celowo przesunięta bliżej masztu. Sam półksiężyc wywodzi się ze średniowiecza od Osmana, założyciela potężnego Imperium Osmańskiego. Turecki symbol półksiężyca i gwiazdy wpłynął również na symbolikę innych flag narodowych sąsiednich regionów już pod koniec XIX wieku, a dziś jest niepowtarzalny i znany na całym świecie jako symbol panislamski.

Anthem

Kompozytor: Zeki Üngör Liryk: Mehmet Âkif Ersoy
Teksty piosenek:

Marzec

|
Korkma, zrób to jeszcze raz;
Sönmeden, zrób to jeszcze raz.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma, kurban olayım çehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gül!
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal,
Hakkıdır, Hak'ka tapan, milletimin istiklal!

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış?
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner aşarım;
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun, korkma! Nasilił się boom na imiona.
"Medeniyet!" to jak się bawić?

Arkadaş!
Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.
Doğacaktır sana vaadettiği günler Hak'kın;
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.
|
Sen jest podburzany, podżegany, podżegany, podżegany
; Verme, dünyaları alsan da bu cennet

vatanı

.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?

Canı, canı, bütün varımı alsın da Hüda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

Ruhumun senden ilahi, şudur ancak emeli;
Değmesin mabedimin göğsüne na-mahrem eli!
W ten sposób nie ma wątpliwości, że


nie

ma wątpliwości, że nie
ma
wątpliwości, że nie ma wątpliwości, że nie ma wątpliwości, że nie ma wątpliwości, że nie ma wątpliwości, że nie ma wątpliwości, że nie ma wątpliwości, że nie ma wątpliwości, że nie ma wątpliwości, że nie ma wątpliwości, że nie ma wątpliwości, że nie ma wątpliwości, że nie ma wątpliwości, że nie ma wątpliwości, że nie ma wątpliwości, że nie ma wątpliwości, że nie ma wątpliwości, że nie ma wątpliwości;Her cerihamdan, ilahi, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruh-i mücerret gibi yerden naşım;
O zaman yükselerek arşa değer belki başım!

Nie ma nic złego w tym, że nie ma nic
złego
w tym, że nie ma nic złego w tym, że nie ma nic złego w tym, że nie ma nic złego w tym, że nie ma nic złego w tym, że nie ma nic złego w tym, że nie ma nic złego w tym, że nie ma nic złego w tym, że nie ma nic złego w tym, że nie ma nic złego w tym, że nie ma nic złego w tym, że nie ma nic złego w tym, że nie ma nic złego w tym, że nie ma nic złego w tym, że nie ma nic złego w tym, że nie ma nic złego w tym, że nie ma nic złego w tym, że nie ma nic złego w tym, że nie ma nic złego w tym, że nie ma nic złego w tym, że nie ma nic złego w tym, że nie ma nic złego w tym, że nie ma nic złego w tym, że nie ma nic złego w tym! |

| ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- | -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

|

Pocieszony, gwiazda poranna zaświtała,

W nowym świetle powiewa nasza flaga".

Tak, będzie powiewać,

Póki ostatni dom wciąż stoi,

Płonie ognisko w naszej ojczyźnie.

Tyś naszą gwiazdą, ty zawsze świecisz jasnością,

Tyś nasza, my wszyscy twoi.

Nie odwracaj od nas swej twarzy,

O półksiężycu, wiecznie zwycięski

Świeć nam łaskawie

I daj nam pokój i szczęście,

Bohaterskim ludziom, którzy poświęcili Ci swoją krew.

Zachowaj wolność, dla której płoniemy,

Największe dobro dla ludzi, którzy kiedyś się wyzwolili.


Kolory flagi

Rot
HEX
#C8102E
RGB
200, 16, 46
CMYK
0, 92, 77, 22
RAL
3028
Pantone
186
Weiß
HEX
#FFFFFF
RGB
255, 255, 255
CMYK
0, 0, 0, 0
RAL
9010

Oto co ChatGPT wie o fladze Turcja

Oto, co sztuczna inteligencja mówi o fladze Turcja
Turecka flaga jest symboliczną reprezentacją Turcji. Jest ważnym symbolem jedności narodowej i reprezentuje związek między narodem tureckim a jego historią. Kolory flagi, czerwony i biały, są kojarzone z narodem tureckim, który charakteryzuje się odwagą i walecznością.
Oto, co sztuczna inteligencja wie o historii flagi Turcja
Flaga narodowa Turcji została po raz pierwszy użyta w 1844 roku. Jest to połączenie białego półksiężyca i czerwonej gwiazdy na białym tle. Flaga została wprowadzona w obecnej formie w 1936 roku i reprezentuje Republikę Turecką. Półksiężyc symbolizuje Turcję jako kraj muzułmański, podczas gdy gwiazda reprezentuje etniczne i kulturowe dziedzictwo Turcji.
Oto jak sztuczna inteligencja opisuje flagę Turcja
Flaga narodowa Turcji to czerwony kwadrat z białym półksiężycem i gwiazdą pośrodku. Półksiężyc i gwiazda znajdują się w białym okręgu. Kolory czerwony i biały symbolizują odwagę i nadzieję narodu tureckiego. Półksiężyc i gwiazda reprezentują jedność i jednolitość Turcji.

Odkryj coś nowego

Losowe flagi z naszej dużej bazy danych flag. Pozwól, że cię zaskoczymy.