Flaga Sri Lanka

Flaga Sri Lanka, Flaga Sri Lanka
Współczynnik kształtu:
1:2
Symbol weksylologiczny:
Flaga obywatelska i flaga handlowa
Kraj:
Sri Lanka
Kapitał:
Oficjalnie: Sri Jayewardenepura - Kotte (na obrzeżach Kolombo, ok. 100 tys. mieszkańców); de facto: Kolombo (ok. 1 mln mieszkańców).
Rozmiar:
65.610 km²
Ludność:
19.905.165
Kontynent:
Asia
Języki:
Sinhala i Tamil; lingua franca angielski
Waluta:
Rupia lankijska (LKR)
Flaga przyjęta w dniu:
16.12.1978

Posłuchaj hymnu

Najlepszy sprzedawca w naszym flagowym sklepie

Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.
Tekst dzięki uprzejmości Flaggenlexikon.de

Kolor żółty z dwoma polami; pole na maszcie ma dwa pionowe pasy jednakowej wielkości (zielony, pomarańczowy); pole obok to duży ciemnoczerwony prostokąt z żółtym lwem trzymającym miecz, w każdym z czterech rogów znajduje się także żółty liść; żółty kolor podstawy flagi pełni rolę obramowania wokół całej flagi, jak i poszczególnych pól w jej obrębie.

Znaczenie

Elementy flagi wywodzą się z syngaleskiego królestwa Kandy. Singhala lub Sinhala oznacza "lwa". Miecz symbolizuje władzę. Złoto-żółta granica symbolizuje buddyzm, który ma chronić kraj. W 1951 roku dodano dwa pionowe pasy (zielony i pomarańczowy). Kolor zielony symbolizuje muzułmanów, a pomarańczowy - hinduistów. Kiedy w 1972 roku kraj zmienił nazwę z Cejlonu na Sri Lankę, do każdego z czterech rogów ciemnoczerwonego prostokąta dodano liść. Liście przywołują drzewo, pod którym siedział Siddhartha, gdy stał się oświecony i Buddą.

Anthem

Kompozytor: ආනන්ද සමරකෝන් (Ananda Samarkone) Liryk: ආනන්ද සමරකෝන් (Ananda Samarkone) (Sinhala), M. Nallathamby (Tamil)

Odkryj coś nowego

Losowe flagi z naszej dużej bazy danych flag. Pozwól, że cię zaskoczymy.