Flaga Sri Lanka

Flaga Sri Lanka, Flaga Sri Lanka
Współczynnik kształtu:
1:2
Symbol weksylologiczny:
Flaga obywatelska i flaga handlowa
Kraj:
Sri Lanka
Kapitał:
Oficjalnie: Sri Jayewardenepura - Kotte (na obrzeżach Kolombo, ok. 100 tys. mieszkańców); de facto: Kolombo (ok. 1 mln mieszkańców).
Rozmiar:
65.610 km²
Ludność:
19.905.165
Kontynent:
Azja
Języki:
Sinhala i tamilski; lingua franca angielski
Waluta:
Rupia lankijska (LKR)
Flaga przyjęta w dniu:
16.12.1978

Posłuchaj hymnu

Najlepszy sprzedawca w naszym flagowym sklepie

Sri Lanka Aufkleber 8 x 5 cm

Sri Lanka Aufkleber 8 x 5 cm

0,70 €

Pokaż w sklepie
Alaska Flagge 60x90 cm

Alaska Flagge 60x90 cm

7,90 €

Pokaż w sklepie
Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.
Tekst dzięki uprzejmości Flaggenlexikon.de

Żółty z dwoma obszarami; obszar na maszcie ma dwa pionowe pasy równej wielkości (zielony, pomarańczowy); obszar obok to duży ciemnoczerwony prostokąt z żółtym lwem trzymającym miecz, w każdym z czterech rogów znajduje się również żółty liść; żółty kolor podstawowy flagi działa jako obramowanie wokół całej flagi, a także poszczególnych obszarów flagi.

Znaczenie

Elementy flagi pochodzą z syngaleskiego królestwa Kandy. Singhala lub Sinhala oznacza "lwa". Miecz symbolizuje władzę. Złoto-żółta obwódka symbolizuje buddyzm, który ma chronić kraj. W 1951 r. dodano dwa pionowe pasy (zielony i pomarańczowy). Zielony symbolizuje muzułmanów, a pomarańczowy hinduistów. Kiedy kraj zmienił nazwę z Cejlonu na Sri Lankę w 1972 roku, do każdego z czterech rogów ciemnoczerwonego prostokąta dodano liść. Liście przypominają drzewo, pod którym siedział Siddhartha, gdy stał się oświecony i Budda.

Anthem

Kompozytor: ආනන්ද සමරකෝන් (Ananda Samarkone) Liryk: ආනන්ද සමරකෝන් (Ananda Samarkone) (Sinhala), M. Nallathamby (Tamil)

Oto co ChatGPT wie o fladze Sri Lanka

Oto, co sztuczna inteligencja mówi o fladze Sri Lanka
Flaga Sri Lanki została przyjęta w 1948 roku i jest symboliczną reprezentacją narodu. Składa się ze złotego miecza na szafirowo-niebieskim polu otoczonym dwoma pasami w kolorze pomarańczowym i zielonym. Kolory flagi symbolizują cztery główne religie kraju: Buddyzm, Hinduizm, Islam i Chrześcijaństwo. Miecz oznacza niezależność i wolność kraju.
Oto, co sztuczna inteligencja wie o historii flagi Sri Lanka
Flaga narodowa Sri Lanki została wprowadzona 2 marca 1951 roku. Flaga składa się z pomarańczowego pola, białego pasa pośrodku i zielonego pola. Kolory reprezentują cztery główne religie kraju: Buddyzm (niebieski), Hinduizm (pomarańczowy), Islam (zielony) i Chrześcijaństwo (biały). Flaga stała się symbolem niepodległości Sri Lanki po wyzwoleniu spod brytyjskich rządów kolonialnych w 1948 roku.
Oto jak sztuczna inteligencja opisuje flagę Sri Lanka
Flaga narodowa Sri Lanki to pozioma flaga składająca się z pomarańczowego pasa, białego pasa i zielonego pasa. Pomarańczowy pas oznacza Tamilów, biały - Syngalezów, a zielony - mniejszości muzułmańskie. W centrum flagi znajduje się złoty miecz, który oznacza niezależność i odwagę kraju.

Odkryj coś nowego

Losowe flagi z naszej dużej bazy danych flag. Pozwól, że cię zaskoczymy.