Flaga Fryzja (Fryslân)

Flaga Fryzja (Fryslân), Flaga Fryzja (Fryslân)
Współczynnik kształtu:
9:13
Symbol weksylologiczny:
Flaga narodowa na lądzie i na morzu
Kraj:
Holandia
Państwo:
Fryzja (Fryslân)
Kapitał:
Leeuwarden
Flaga przyjęta w dniu:
08.07.1957
Mile widziana jest grafika flagi, którą można wykorzystać. Proszę jednak o podanie linku do www.flagi-i-hymny.pl jako źródła.

Wiedza podstawowa

Oficjalna flaga Fryzji została przyjęta przez Gedeputeerde Staten van Friesland 9 lipca 1957 roku. Flaga składa się z czterech kobaltowo-niebieskich i trzech białych pasów po przekątnej; białe pasy zawierają łącznie siedem czerwonych pomponów.

Flaga jest opisana w dekrecie w następujący sposób:
Flaga z siedmioma ukośnymi pasami o równej szerokości, na przemian kobaltowo-niebieskimi i białymi.
Linia środkowego panelu zaczyna się na górze strony spodni (lub spodenek) i biegnie od rogu do rogu; białe panele są obciążone siedmioma szkarłatnymi pomponami, ułożonymi prostopadle do osi panelu i w stosunku 2:3:2.

Znaczenie

Według XVI-wiecznego uczonego Suffridusa Petrusa siedem czerwonych pompeblędów lub lilii ma nawiązywać do siedmiu morskich krain Fryzji, które były oddzielone trzema ciekami wodnymi. Były to mniej lub bardziej niezależne połacie ziemi wzdłuż wybrzeża od Alkmaar do Wezery, które według tradycji walczyły wspólnie przeciwko Normanom. Jednak prawdopodobnie nigdy nie było dokładnie siedmiu takich jednostek administracyjnych; stąd liczba siedem ma prawdopodobnie znaczenie "wiele".
Motyw strumieni w niebieskim polu (tres aquas candidas in campo cœlestini) bywa też kojarzony ze szwedzkim herbem królewskim duńskiego pisarza Olausa Magnusa.

Oprócz flag stosuje się również proporczyki oparte na tym samym wzorze. Proporczyk składa się z ośmiu niebieskich i siedmiu białych pasów, z pomponem w każdym białym pasie.
Pompon zdobi wiele przedmiotów z Fryzji, takich jak koszulka klubu piłkarskiego Heerenveen czy Blauhúster Dakkapel. Butelka Sonnema's Frisian Grain Gin przyszła w torbie zrobionej z flagi Fryzji.

Kolory flagi

Blau
HEX
#0155A5
RGB
1 ,85 ,165
CMYK
99, 49, 0,35
RAL
5017
Pantone
2145 C
Weiß
HEX
#FFFFFF
RGB
255, 255, 255
CMYK
0, 0, 0, 0
RAL
9010
Pantone
-
Rot
HEX
#EE3E34
RGB
238, 62, 52
CMYK
0, 74, 78, 7
RAL
3024
Pantone
Warmes Rot C

Państwa federalne

Odkryj coś nowego

Losowe flagi z naszej dużej bazy danych flag. Pozwól, że cię zaskoczymy.